Yılda sadece bir kez açıyor... Manisa lalesini koparmanın cezası 80 bin 460 lira

Yılda sadece bir kez açıyor... Manisa lalesini koparmanın cezası 80 bin 460 lira

Manisa'ya has endemik bir cins olan ve Spil Dağı Ulusal Parkı'nda yetişen 'Manisa lalesi' tulipa orphanidea, havaların ısınmasıyla beraber çiçek açtı. Senede yalnızca bir kere açan koruma altındaki…

Şehzadeler ilçesindeki 1517 yükseltili, 120 çeşidin üstünde endemik nebatı barındıran Spil Dağı Ulusal Parkı'nda yetişen 'Manisa lalesi', havaların ısınmasıyla beraber çiçek açtı. Spil'de hoş görüntüler oluşurken yurttaşlar bol bol resim sürükletti. Doğa Koruma ve Ulusal Parklar 4'üncü Bölge Müdürlüğü'nce jenerasyonu risk altında bulunan Manisa lalesinin korunması için de temkinler çoğaldırıldı. Daha evvel lalelerin çiçeklerini koparan ve hasar verenlere yönetimsel para cezası uygulanırken, aynı biçimde soğanlarına da hasar verenlere para cezası kesilmeye başlandı. Biyolojik spektrumu imha edenlere geçen sene Etraf Kanunu'na göre 73 bin 747 lira ceza uygulanan ceza, bu sene bu sayı 80 bin 460 liraya yükseltildi.

Öte yandan lalelerin korunması için bölge fotokapanlarla araştırılırken, orman vazifelileri de ziyaretçileri uyarıyor.

Yılda sadece bir kez açıyor... Manisa lalesini koparmanın cezası 80 bin 460 lira'SPİL DAĞI, MANİSA LALESİNİN ANAVATANI'

Doğa tutkunu Hüsamettin Edebali 50, "Doğayı hoşlanıyorum. Zaman zaman Spil Dağı, Yuntdağ ve Bozdağ bölgesindeki yürüyüş alanlarına çıkıyorum. Spil Dağı'nın en büyük özelliklerinden biri dünyada Manisa lalesi olarak öğrenilen lalenin anavatanı olması. Nisan ayının sonu, mayıs ayının başı gibi yetişmektedir. Yağmurların ardından, güneşin açmasıyla beraber rengini göstermeye başlar. Manisa'yı, Manisa yapan en büyük özellik Manisa lalesi diyebiliriz. Şu an memnunuz hem lalelerin resmini sürükleyebilme hem de pak bir hava alma uğrunu yakaladık" diye konuştu.

Yılda sadece bir kez açıyor... Manisa lalesini koparmanın cezası 80 bin 460 lira'VATANDAŞLARIMIZ ÇOK DUYARLI OLMALI'

Doğa Koruma ve Ulusal Parklar 4'üncü Bölge Müdürü Kerim Gençoğlu ise şunları söyledi:
"1517 metre yükseltideki ulusal parkımız Spil, İzmir gibi bir metropole çok yakın bir mesafede. Ulusal parkımız yılkı atları ve 120 cins endemik nebat çeşidiyle çok zengin bir yer. Ulusal parkımızda Manisa lalemizi de görmek olası. Laleler geçmişten bu yana Osmanlı İmparatorluğu ve Türklüğün bir sembolü olmuştur. Ülkemizde 14 lale cinsi mevcuttur, Manisa lalesi bu cinslerin en ehemmiyetlisidir. Jenerasyonu risk altında olan bir cins olduğu için de Tarım ve Orman Bakanlığı olarak biz, 2015 Cins Eylem Tasarıyı yaparak, endemik nebat cinsimizin hakimiyetini ve korunmasını sağladık. Özellikle yurttaşlarımızdan çok duyarlı olmalarını istiyoruz. Zira 2021 seneyi cezası 80 bin 460 liradır. Bu çok yüksek bir sayıdır, yurttaşlarımızın bu mevzuda mağdur olmamaları için tabiatı gözetmelerini öneriyoruz. Bunlar soğanlı nebatlarımız hem lalelerimizi hem kardelenlerimizi topladıkları ve kopardıkları zaman cezai harekât ile karşı karşıya kalıyorlar. Biz bu bölgeleri sık sık hakimiyet ediyoruz."

Yılda sadece bir kez açıyor... Manisa lalesini koparmanın cezası 80 bin 460 lira