Yine görüldü! Asi Nehri'nin bazı bölümlerini tamamen kapladı

Yine görüldü! Asi Nehri'nin bazı bölümlerini tamamen kapladı

Hatay'ın Samandağ ilçesinde İsyankar Nehri'nde ara ara görülen istilacı su sümbülleri, bazı noktalarda nehrin tamamını kapladı.

Lübnan'dan başlayan, Suriye hududunu aşarak Türkiye'ye erişen ve ters akmasıyla öğrenilen İsyankar Nehri'nin, Samandağ ilçesindeki kısmında bazı noktaları yine su sümbülleri kapladı. Suyun oksijen ve ışık almasını yasakladığı için balıkların ve diğer su canlılarının vefatına neden olan istilacı su sümbüllerinin, bazı noktalarda nehrin yüzeyini tamamen kaplaması dikkat çekti.

Yine görüldü Asi Nehrinin bazı bölümlerini tamamen kapladıBelediye takımları, zaman zaman paklik yapsa da yaz aylarında nehrin akış süratinin yavaşlaması sebebiyle su sümbüllerinin faize süratinin çoğaldığı belirtildi.

Biyolog Dr. Samim Kayıkçı, su sümbüllerinin Güney Amerika orijinli bir nebat olduğunu, ancak dünyanın pek çok yerinde istilacı cins olarak dağıldığını anlattı.

Yine görüldü Asi Nehrinin bazı bölümlerini tamamen kapladıSu sümbüllerinin adapte olduğu yerlerde çok süratli üreyebilen bir canlı olduğuna dikkat sürükleyen Dr. Kayıkçı, "Su sümbülünün biyoçeşitlilik açısından ve insanlar açısından değişik tesirleri var. Oksijen ve ışığı yasakladığı için su canlılarını öldürmesinin yanı gizeme buğulaşmayı da iki kat artırdığı tespit edildi. Bunun dışında, sıtma hastalığı gibi hastalık yayıcı hayvanlar için bir yaşam alanı oluşturuyor. Dolayısıyla balıklar sinek larvalarını yiyemediği için bu sümbüllerin çok olduğu yerlerde özellikle hastalık yayıcı sineklerin ölçüyü çoğalıyor. Ayrıca, bu sümbüllerin akıntıyla denize döküldüğü yerlerde etraf lekeliliği oluşuyor ve nesli riskte olan yavru deniz kaplumbağalarını tehdit ediyor" dedi.

Yine görüldü Asi Nehrinin bazı bölümlerini tamamen kapladı''ZARARI DA EKONOMİK KIYMETİ DE VAR''

Su sümbüllerinin hasarlarının yanı gizeme ekonomik olarak bereketli yanlarının da olduğunu vurgulayan Dr. Kayıkçı, "Özellikle dünyada bazı bölgelerde, biyodizel imali yapılıyor, hayvan yemi olarak kullanılıyor, kağıt üretilebiliyor, hasır üretiminde kullanılıyor. Onun dışında dünyanın bazı bölgelerinde besin olarak harcandığı ve ilaç sanayisinde kullanıldığı öğrenilmektedir" diye konuştu.

Yine görüldü Asi Nehrinin bazı bölümlerini tamamen kapladı