YKS 2021 ne zaman yapılacak? İşte YKS (TYT, AYT, YDT) tarihi

YKS 2021 ne zaman yapılacak? İşte YKS (TYT, AYT, YDT) tarihi

YKS 2021 yılında da heyecanla bekleniliyor. ÖSYM sınav takviminin yayımlanmasının ardından üniversite sınavı başvuru ve sınav tarihleri de belli oldu. Başvuruları 4 Şubat- 2 Mart tarihleri aralığında…

YKS’nin ne zaman yapılacağı araştırılan konular arasında yerini aldı. Üniversite sınavına girmek isteyen adaylar başvuruların 4 Şubat’ta başlayacağının açıklanmasının ardından sınav tarihini araştırmaya başladılar. YKS her yıl TYT, AYT ve YDT olmak üzere üç oturum şeklinde yapılıyor. Üniversite sınavı oturumları 2021 yılında haziran ayında gerçekleştirilecek.

YKS NE ZAMAN YAPILACAK?

YKS, üç oturum şeklinde düzenlenecek. 2021-YKS 1. Oturum (TYT) 26 Haziran’da, YKS 2. Oturum (AYT) ve YKS 3. Oturum (YDT)27 Haziran’da yapılacak.

ÖSYM tarafından merkezî yerleştirme yapılan programlar ile özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm adayların YKS’ye girmeleri zorunludur.

TYT NEDİR?

TYT’nin açılımı Temel Yeterlilik Testidir. TYT’de; Türkçe Testi, Sosyal Bilimler Testi, Temel Matematik Testi ve Fen Bilimleri Testi yer alacaktır.

YKS 2021 ne zaman yapılacak İşte YKS (TYT, AYT, YDT) tarihi

AYT NEDİR?

AYT’nin açılımı Alan Yeterlilik Testleridir. AYT’de adaylara, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ile Fen Bilimleri testlerinden oluşan bir kitapçık verilecektir. AYT’de adaylar, hesaplanmasını istedikleri puan türü için gereken testleri cevaplayacaklardır. SAY, SÖZ ve EA puan türlerinin hepsinin hesaplanmasını isteyen adaylar, sınav süresince tüm testleri cevaplayabileceklerdir.

YDT'NİN AÇILIMI

YDT’nin açılımı Yabancı Dil Testidir. YDT, Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacaktır. Her dil için ayrı soru kitapçığı bulunacaktır. Sınavda adaya, başvuruda bildirdiği yabancı dile ait soru kitapçığı verilecektir.