YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

3 milyon 243 bin 425 aday ter dökeceği Yükseköğretim Müesseseleri İmtihanı’nın YKS ilk seansı olan Temel Yeterlilik Testi’ne TYT imtihanı başladı. YKS’nin ilk seansı olan Temel Yeterlilik İmtihanına

YKS’nin ilk seansı olan Temel Yeterlilik İmtihanına geç kalanlar kapıdan döndü. Bazısı koşarak geldiği mektep kapısından son anda içeri girmeyi muvaffak olurken bazısı ise saniyelerle gecikince kapıda kaldı.

Yükseköğretim Müesseseleri İmtihanı’nın ilk seansı olan Temel Yeterlilik TestiTYT için adayların imtihan merkezlerine girişleri saat 10.00’da son buldu. İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Akademiyi’nda imtihana girecek olan bir aday, bahçe kapısını açarak içeri girdi. Hemen arttan gelen bir aday da onu takip etti.

YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

İmtihan merkezinin kapısından içeri girmek isteyen adayları güvenlik vazifelileri dışarı çıkardı. Bir başka kadın aday da imtihanın başladığı saat olan 10.15’e kadar vakit olduğunu düşünerek geç kaldığını dile getirdi. Kadın aday da imtihana giremeden geri döndü.

İstanbul Esenyurt ve Esenler’de de bir hayli talebe son anda imtihana yetişmeyi muvaffak oldu. Bazı talebeler koşarak geldiği mektep kapısından içeri girmeyi muvaffak olurken bazı adaylar ise sanki saniyelerle gecikince kapıda kaldı.

İÇERİ GİREMEYİNCE KAPIDAN ATLADI

Bahçelievler Mehmet Akif Çok Programlı Lisesi’nde bir talebe, imtihana 5 dakika geç kaldı. Bunun üzerine misyonlular talebeyi içeriye alamayacaklarını bildirdi. Bir vakit içeri girmek için vazifelilerle tartışan talebe, kapı kapanınca dışarıda kaldı. Vazifelilerin içeri girmesini fırsat bilen genç, demir kapının üzerinden sıçrayarak mektebe girdi.

Öte yandan, mektep önlerinde bekleyen bazı aileler de imtihanda ter döken çocukları için Kuran-ı Kerim okuyarak dualar etti.

YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

KİMLİĞİNİ UNUTAN TALEBELERİ YKS'YE MOTOSİKLETLİ POLİS YETİŞTİRDİ

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi girişinde kimliklerinin yanında bulunmadığını fark eden adaylar Efe Zile ile Ali Erdem Küpçü evhama kapıldı. Bunun üzerine Amasya Emniyet Müdürlüğü Trafik Şubesi'nde misyonlu motosikletli polis iki adayı alıp konutlarına götürdü. Talebeler, kimliklerini almalarının ardından son anda imtihan binasına yetişti.

İmtihana yetiştiğine çok coşan talebe Ali Erdem Küpçü’nün dostu Nagehan Gül, “Telaşla ‘kimliğimizi unuttuk’ dedik. Polis abimiz destekçi oldu sağ olsun” diye konuştu.

YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

EDİRNE

Edirne’de Yükseköğretim Müesseseleri İmtihanı’nın YKS ilk seansı bugün hakikatleşirken, imtihana geç kalan bir talebe mektebe alınmadı. Mektep önünde bir veli vasıtadan misyonlulara sitem ederken, talebe vasıtadan inerek mektebe koştu.

Temel Yeterlilik Testi TYT, Alan Yeterlilik Testi AYT ve Yabancı Dil Testi YDT olmak üzere üç seansta bitirilecek olan Yükseköğretim Müesseseleri İmtihanı’nın YKS ilk ayağı olan TYT bugün saat 10.15 itibariyle başladı. Aylardır imtihana hazırlanan talebeler içeride emeklerinin karşılığını almayı beklerken dışarıda ise velilerin ve refakatçilerin coşkulu bekleyişi kollandı. Yanlarında getirdikleri kamp sandalyeleri ile bekleyen veliler, Kur'an-ı Kerim okudu, dualar etti.

YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

GEÇ KALAN TALEBE İMTİHANA ALINMADI

İmtihan yerine saatler evvelinden gelen talebeler, hakimiyetlerin ardından imtihan salonlarına alınırken veliler ise mektep dışına çıkarıldı. Saat 10.15’te başlayacak imtihan için mekteplerin kapıları saat 10.00 itibariyle kapandı. Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde bir talebe, kapıların kapanmasından 6 dakika sonra koşarak imtihan yerine geldi ancak kaideler gereği misyonlular tarafından içeri alınmadı. Mektep dışında bekleyen veliler talebeye, ‘Misyonlulara imtihan kâğıdını göster, içeri girebilmek için azıcık daha ısrar et, kapının üzerinden atla’ gibi önerilerde bulundu. İmtihan giriş dokümanını gösterse de içeri giremeyen talebe bir vakit mektep kapısında bekledikten sonra pes ederek mektebin önünden dağıldı.

KIZI İMTİHANA GEÇ KALAN ANNE GÖZYAŞI DÖKTÜ

Bitlis’te Yükseköğretim Müesseseleri İmtihanı'na YKS geç kalınca içeri alınmayan kızın annesi, kızının içeri alınması için misyonlulara dilenerek gözyaşı döktü.

YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

Bitlis Eren Üniversitesi'nde YKS'ye girecek olan Hira Nur Yalçın, kimliğini unuttuğu için ve saat 10.00’da kapılar kapandığı için imtihana dakikalar kala içeriye alınmadı. Hiranur’un annesi Zehra Yalçın ise kimliğini unutan kızının imtihana alınması için misyonlulara dilendi. Ağlayan anne Yalçın, kızının imtihana alınmaması üzerine uzun vakit üniversitenin kapısından bölemedi. Dakikalarla imtihanı kaçıran Hira Nur Yalçın ise kısa süreli baygınlık geçirdi.

YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

3 DAKİKA GECİKTİĞİ İMTİHANA ALINMAYAN TALEBE, GÖZYAŞLARI İÇERİSİNDE ANNESİNE SARILDI

Kocaeli’de üniversite adayları ve veliler imtihan coşkuyu yaşadı. İzmit Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi de YKS ilk seansının yapıldığı mekteplerden biri oldu. Çok sayıda veli de imtihana getirdikleri talebelerle birlikte mektebe geldi. Saat 10.00’da imtihan için girişler bitirildi. İmtihana Aldata’dan gelen Hikaye Buse Morcu, 3 dakika geç kalarak içeri alınmadı. Vazifelilerle bir vakit konuşan Morcu, ağlayarak mektep önüne döndü. Morcu, imtihana girememenin yeisini annesine sarılarak yaşadı.

Çocuğunu imtihana getiren velilerden Aysel Kalaycı, “İstediği, kastettiği hedefe erişmesini temenni ediyorum. Mücadelesinin karşılığını almasını ümit ediyorum. Özverili bir çalışma yarıyılı sonrası allahın izniyle emeklerinin karşılıklarını alırlar. Kendi çocuklarım ve öbür tam çocuklar için hayırlısı olsun. Umdukları yerlere gelsinler, galibiyetleri daim olsun. Emekleri zayi olmasın allahın izniyle” diye konuştu.

YKS manzaraları... Kimi kapıdan döndü, kiminin yardımına polis yetişti

Bir öbür veli Nurderi Karaaslan ise “Çocuklarımız imtihana girdi, biz de çocuklarımız da çok coşkulu. Bu yıl çocuklar daha hoş hazırlandı. Daha evvel pandemiden dolayı stres oldular. Şimdi ama gayet iyiler. Allahın İzniyle çok iyi geçecek imtihanları, tam çocuklarımıza galibiyetler diliyorum" dedi.

Öte yandan imtihana geç kalan bazı talebeler, Kocaeli Megakent Belediyesi'ne bağlı Erişim Daire Başkanlığı takımları tarafından mekteplerine yetiştirildi.