Yoğun bakıma girip doktor ve hemşirelere saldırmışlardı! Cezaları belli oldu

Yoğun bakıma girip doktor ve hemşirelere saldırmışlardı! Cezaları belli oldu

Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde babalarının vefat haberini alınca yoğun bakım servisine girip, hekim ve hemşirelere saldıran 3 kız kardeşin yargılanması bitirildi. Kız kardeşlerden Hanife…

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin Yoğun Bakım Ünitesi'nde rehabilitasyon gören İsmail Ç., 21 Aralık 2018 gecesi fenalaştı. Yoğun bakımda görevli Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu'nun tüm müdahalesine karşın İsmail Ç., saat 05.30 sıralarında yaşamını yitirdi.

Dr. Celepoğlu, yoğun bakım uzmanı Dr. Özlem Çakın'ı arayıp vaziyet hakkında bilgi verdi. Babalarının vefat haberini alan kardeşler Hanife Y., Sema Ü. ve Semiha Ç. içeri girmek istedi. 3 kardeş, Yoğun Bakım Ünitesi'nin şifreyle açılan kapısını zorlayıp açtı. Kardeşler, iddiaya göre babalarının vefatından yoğun bakımdaki Dr. Fahri Dorukhan Celepoğlu ve öbür sağlık çalışanlarını mesul yakaladı. 3 kardeş, sağlık çalışanlarına saldırdı. Dr. Celepoğlu'na tokat attığı öne sürülen hasta yakınlarının yoğun bakım odasındaki hemşire Esma Yel'e de "Babamı bu ellerle mi öldürdün?" diye haykırarak kezlerce tokat atıp parmaklarını büktüğü iddia edildi.

Yoğun bakıma girip doktor ve hemşirelere saldırmışlardı Cezaları belli oldu

3 kadın, 'Beyaz kod' Sağlık Kurumularda çalışanlara yönelik şiddeti önlemeyi amaçlayan acil vaziyet yönetim vasıtayı vermek isteyen muayenehane destek personeli Buket Buse Var'a ise "Kimi arıyorsun sen?" diyerek saçını çtakım başını beton zemine vurdu. Buket Buse Var aldığı darbeler nedeniyle bayıldı. Hemşire Esra Gedikli'yi de vuran 3 kadın, bir müddet sonra olay yerine gelen sağlık kurumu güvenliğince güçlükle dışarı çıkarıldı.

Olaydan sonra darp raporu alan Dr. Celepoğlu ve hemşireler, güvenlik kameralarınca anbean kaydedilen saldırıyla alakalı hasta yakınları hakkında şikayetçi oldu. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddia belgesinde Hanife Y. hakkında 'kamu görevlisinin isteyerek yaralanması', 'tehdit', 'kamu görevlisine hakaret' suçlarından toplam 38 yıl 6 aya kadar, Sema Ü. hakkında aynı suçlardan toplam 20 yıla kadar, Semiha Ç. hakkında ise 'tehdit' ve 'kamu görevlisine hakaret' suçlarından toplam 12 yıl 3 aya kadar mapus cezası istemiyle dava açıldı.

Yoğun bakıma girip doktor ve hemşirelere saldırmışlardı Cezaları belli oldu

5 YIL TEFTİŞE TABİ YAKALANACAK

Davanın karar mahkemesi 24 Mayıs'ta Antalya 22'nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Mahkeme sonunda dominant, Semiha Ç. ve Sema Ü.'nün beraatına karar verdi. Aynı davada yargılanan Hanife Y.'ye, hekim Fahri Dorukhan Celepoğlu, hemşire Esma Yel ve muayenehane destek personeli Buket Buse Var'a karşı 'isteyerek yaralama' suçundan 136 gün karşılığı 6 bin 720 lira; 'hakaret' suçundan 5 bin 700 lira olmak üzere toplam 12 bin 420 lira adli para cezası; ayrıca 'tehdit' suçundan 4 ay 20 gün mapus cezası verildi. Duruşma Hanife Y.'ye verilen cezayla alakalı kararın açıklanmasının geri vazgeçilmesine karar verdi. Duruşma ayrıca Hanife Y.'nin bu cezaya ait 5 yıl boyunca teftişe tabi yakalanmasına ve isteyerek başka bir suç daha işlemesi halinde, bu cezanın da işlerlik kazanmasına hükmetti.