Yoğun bakımlarda 'aşısız' alarmı

Yoğun bakımlarda 'aşısız' alarmı

Omikron’a bağlı olayların süratle tırmanması, yoğun bakım servislerini de alarma geçirdi. Özellikle İstanbul’da bir hayli sağlık kurumunun yatak kapasitesini çoğaldırmak zorunda kaldığına dikkat sürükleyen

YATIŞ VE DOLULUK ORANI YÜKSELDİ

Yoğun bakımlarda aşısız alarmı

Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Oktay Demirkıran: İstanbul’da sağlık kurumuna uyuyuşlar ve yoğun bakım doluluk oranı yüksek. Yatak kapasitesini çoğaldırmak zorunda kalan sağlık kurumular var. Şu anda Anadolu’da yoğun bakımlara yatış daha az gibi ama oraya da yansıyacaktır. Zira birinci ve ikinci dalgada da yayılım İstanbul’dan olmuştu. Sağlık Kurumuna ve yoğun bakıma uyuyanların çoğu aşısız ya da andırdırma dozunu yaptırmamış olanlar. Aşılar gözetici, bu sebeple herkesin bir an evvel aşılarını yaptırmalarını öneriyorum. Zira İstanbul’daki risk tam Türkiye’yi etkileyebilir.

BU SAYILARI HİÇ GÖRMEDİK

Yoğun bakımlarda aşısız alarmı

Bilim Heyeti abonesi Prof. Dr. Tevfik Özlü: Pandeminin başından bu yana hiç görmediğimiz olay sayılarıyla karşı karşıyayız. Üstelik pikin yükselen kolunda olduğumuz için bize kaygı veriyor. Omikron sağlık kurumular üzerinde henüz fazla bir yük oluşturmadı. Ancak olaylar bu süratle çoğalırsa doluluk oranlarının da çoğalacağını varsayım ediyoruz. Olay çoğalışı İstanbul özelinde başladı gibi fakat bu, Türkiye’de de gidişatın nereye gideceğini gösterir gibi. Anadolu’ya daha geç yansıyor. Olay sayısı çok çoğaldığı için sağlık kurumuna uyuyuşu gereken ya da yoğun bakıma uyuyan, entübe edilmesi gereken birey sayısı çoğalıyor.

Gözden KaçmasınHDP’li vekilin fezlekesi hızla komisyonaHDP’li vekilin fezlekesi süratle komisyonaHaberi Görüntüle

102 YATAKTAN YALNIZCA 5’İ BOŞ

Yoğun bakımlarda aşısız alarmı

Prof. Dr. Feriha Öz Acil Gidişat Sağlık Kurumu Başhekimi Doç. Dr. Alpaslan Tanoğlu: Omikron’da uyuyuşlar Delta’ya göre daha düşük ancak olay sayıları çok yüksek olduğu için yeniden aynı doluluk oranına sahibiz. Bizim sağlık kurumumuzda şu anda 102 yoğun bakım yatağının yalnızca 5’i boş ancak biz zorunlu hallerde yoğun bakım kapasitemizi çoğaldırıyoruz. Bunu 5 katına da çıkarabiliriz. Bu sebeple pandeminin başındaki krizi yaşamıyoruz ama ihtiyatlara devam etmeliyiz.

AYAKTA HASTA 3 KAT ARKASIYDI

Yoğun bakımlarda aşısız alarmı

İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Sağlık Kurumu Başhekimi Prof. Dr. Özgür Yiğit: Ayaktan müracaatlar bizim sağlık kurumumuzda 3 kat arkasıydı. Delta’ya göre çok daha fazla müracaat var, ancak doluluk oranı 2 ay evveline göre aynı. Bu neşelendirici ama yeniden de ihtiyatlara uymakta fayda var. Değişik varyantlarda daha çok yaşlılar etkileniyordu ama artık Omikron yaş ayırt etmiyor. Çocuklarda bile göreöğreniyoruz. Sağlık Kurumumuzda yoğun bakım doluluk oranı yüzde 60 ortamında.

Gözden KaçmasınMeteorolojiden tüm yurda yağış uyarısı İstanbula kar geliyor... Peş peşe açıklamalarMeteoroloji'den tüm yurda yağış ihtarı! İstanbul'a kar geliyor... Peş peşe açıklamalarHaberi Görüntüle