Yok böyle zulüm

Yok böyle zulüm

15’inci asırdan kalma Kasımiye Medresesi, kimliği meçhul şahıslar tarafından imha edildi. Vandallar tarihi yapının duvarlarına adlarını ve geldikleri şehirlerin isimlerini kazıdı.

Mardin’in Artuklu ilçesinde bulunan, üretimine Artuklu Yarıyılı’nde başlanan ve Akkoyunlu Sultanı Kasım ibn Cihangir yarıyılında 1457-1502 senelerinde bitirilen Kasımiye Medresesi, her sene binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. İmalinden bu yana asırlardır muhteşem yapısıyla ayakta kalan tarihi medresedeki taş emekçiliği, süsleme motifleri, görenleri hayran vazgeçiyor. Kentin sembolleri arasında yer alan ve Mardin’in en büyük yapılarından olan medresenin avlusunda ise bir çeşme ve havuz bulunuyor. Ziyarete sarih olan havuzun çevresindeki tarihi duvarlar ise kimliği meçhul şahıslar tarafından imha edildi. Tarihi yapıyı ziyarete gelen bazı şahısların, yapıyı ayakta yakalayan duvarları sert cisimlerle kazıyarak, adlarını ve geldikleri şehirlerin ismini yazdığı görüldü.
Yok böyle zulüm
DÖNEMİN EĞİTİM MERKEZİYDİ

1102-1409 seneleri arasında karar süren Oğuz Türkmen Beyliği Artuklular yarıyılında üretimine başlanan, Timur yarıyılındaki Moğol hücumları sebebiyle yarım kalan medresenin inşası, 15’inci asrın sonlarında Akkoyunlu Sultanı Kasım ibn Cihangir yarıyılında bitirildi. Medrese, eğitim verdiği yarıyılda bölgenin en ehemmiyetli eğitim merkezlerindendi. 16’ncı yüzyılda Mardin’de en fazla parasal kaynağa sahip medrese olduğu öğrenilmektedir. 1’inci Dünya Savaşı sırasında kapandı. Medresede iki mescit, bir türbe ve bir çeşme yer alıyor.
Yok böyle zulüm