Yol kenarında 'cenaze taşıma' tartışması

Yol kenarında 'cenaze taşıma' tartışması

Zeytinburnu'nda Ahmet Kayatekin'in yaşamını kaybetmesinin ardından yakınları cenazeyi Iğdır'a götürmek istedi. Belediye ile bağlantıya geçen Kayatekin'in yakınlarına midibüs sevk edildi ancak cenazeye

42 yaşındaki Ahmet Kayatekin dostunun Zeytinburnu Sümer Mahallesi'nde bulunan evinin penceresinden düşerek yaşamını kaybetti. Yakınları Kayatekin'in cenazesini memleketi Iğdır'a götürmek için İstanbul Megakent Belediyesi'nden taşıt arz etti. Yakınları cenazeye 21 bireyin gideceğini belirtince İBB midibüs gönderdi. Kayatekin cenazesi Azeri Camii'nde kılan namazın ardından midibüsle yola çıktı. Ancak taşıtta belirtilen rakamda şahıs yoktu. Yakınları yoldan da binecekler olduğunu söyleyince taşıt hareket etti.

Fakat kimse binmeyince midibüs sürücüsü gidişatı amirlerine bildirdi. Midibüs sürücüsü, Fatih 10.Yıl Caddesi'ne geldikleri sırada durdu. Sürücü, belirtilen rakama erişilmediği için daha minik bir taşıt geleceğini söyledi. Cenaze yakınları ise vaziyete tepki gösterdi. 

"ARABA BURADA AMA BİZİ GÖTÜREN YOK"

Ahmet Kayatekin'in yakını Ali Kayatekin, "Zeytinburnu Azeri Camii'nden geldik. Belediyemiz sağ olsun bize cenaze otomobili tahsis etti. Otobüs geldi. Cenazemizi yükledik. Yakınlarını bindirdik. Ondan sonra surların buraya geldik. Sürücü beceriksiz olduğumuzu ve bizi götüremeyeceğini söyledi. Yaşlı adam vardı. Kalbi yakaladı. Zoraki çocuklarıyla indirmek zorunda kaldık. Şu an cenaze burada. Araba burada ama bize götüren yok. Bizi camiden çıkarmasaydınız başımızın devasına bakardık. Hem otomobili yolluyorlar hem de götürmüyorlar. Cenazeyi Iğdır'a götürecektik. 'Beceriksizsiniz size götüremem doldurun' diyor biz şimdi nereden birilerini bulalım" dedi. 

"3-4 SAATTİR BURADAYIZ"

Saatlerdir beklediklerini söyleyen Ali Kayatekin, "Adamın kalbi yakaladı indirmek zorunda kaldık onun da başına bir şey gelmesin diye. 15 şahıs olmamız gerektiğini söylüyorlar ama biz şu an 13 bireyiz. İki şahıs beceriksiz çocukları burada harap oldu, yazık günah. Araba yolluyorsunuz en azından gömün gelin ya da yollamayın otomobili biz kendi başımızın devasına bakarız. Kimse bize dönüş yapmıyor burada kaldık iki saattir burada bekliyoruz, daha gelen giden yok. Hala da burada bekliyoruz. Soğuk ambara atacağım, sizi de otogara atayım diyor. Ne yapacağımızı donakaldık. 3-4 saattir bekliyoruz. Öğle namazından sonra hareket ettik. Şu an buradayız" dedi

Münakaşalar arasında midibüsün yanına cenaze nakil taşıtı geldi. Cenaze midibüsten alınarak cenaze nakil taşıtına konuldu. Cenaze Iğdır'a yola çıkarken yakınları ise Alibeyköy Cep Otogarı'na götürüldü. Kayatekin'in 7 yakınını kendi ihtimalleriyle otobüs bileti alarak Iğdır'a gittiği bilindi. Midibüsteki değişik şahısların ise gitmekten bıraktığı kaydolundu. 

OTOBÜSÜN GİTMESİ İÇİN 21 ŞAHIS LÜZUMLU

Belediye yetkilileri ise eş biçimde çok rakamda arz olduğunu ve otobüs ve midibüslerin şehir dışına çıkması için 21 yolcunun olması gerektiğini belirtti. Yakıt giderleri de bahane gösterilirken cenaze yakınlarının ise 13 şahıs olması nedeniyle midibüsün başka bir cenazeye sevk edildiği belirtildi.