Yol kısaldı Erdek kıpır kıpır

Yol kısaldı Erdek kıpır kıpır

Yeni İstanbul-İzmir Otobanı sayesinde Erdek artık İstanbul’a 2.5 saat, Bursa’ya ise yalnızca 1 saatlik mesafede... Erdek’e bu iki büyük kentten özellikle son iki yıldır akın var dersek yanlış…

Bodrum, Alaçatı, Çeşme, Datça, Kaş... Hiçbiri gündemde değilken İstanbulluların akın ettiği, ünlülerin mekan yakaladığı Erdek senelerdir o daha önceki görkemli günlerinden çok uzaktaydı.

Marmara Denizi’ne sanki gözcülük yapan Kapıdağ Yarımadası’nın eteklerinde uzanan o daha öncekinin görkemli, ünlü sahil kenti bugünlerde tekerrür kıpır kıpır. Bunun en büyük sebebi Yeni İstanbul-İzmir Otobanı sayesinde Erdek’in Bursa ve İstanbul’a uzaklığının ehemmiyetli miktarda kısalması. Erdek artık İstanbul’a 2.5 saat, Bursa’ya ise yalnızca 1 saatlik mesafede... Erdek’e bu iki büyük kentten özellikle son iki yıldır akın var dersek yanlış olmaz. Erdek özellikle pandemi yasaklarının ardından kısa zamanda erişilebilecek tehlikesiz bir liman olarak görülüyor.

Yol kısaldı Erdek kıpır kıpır

OKSİJEN AMBARI

Alp Dağları, Kaz Dağları gibi Kapıdağ Yarımadası da kalın yapraklı orman nebatlarının bir arada olduğu bir doğa özelliğine sahip. Bu surattan Erdek için de oksijen ambarı tanımını kullanabiliriz. Şehir süresince uzanan plajları, bu plajlara paralel denize sıfır otelleri, lokantaları, tarihi çınar ağaçları, zeytinlikleri, düşük tuz oranı ve berrak denizi ile Erdek davetlilerini cezbediyor.

Kapıdağ yarımadası süresince uzanan Ocaklar, Narlı, Turhanlar, İlhanlar gibi seçenek mesken yerleri ve bakir koylar ise Ege ve Akdeniz’deymişcesine dolaşanları donakaltmayı sürdürüyor.

OTELLER DOLDU

Bayramda büyük şehirlerden gelenlerle beraber toplam 10 bin yatak kapasitesi bulunan otellerde doluluk oranı yüzde 85’e erişti. İlgi gecelik maliyetlerin de çoğalmasına neden oldu. Bir ara gecelik 100 TL’ye kadar gerileyen maliyetler şimdilerde yarım pansiyon 200-300 TL arasında.

MEZELERDEN PİDELERE LEZZETLER

Erdek’te Taş, Kıraça, Yeşilim, Prestij, Riva, Lalezar gibi ehemmiyetli lokantalar var. Bu lokantalarda şahıs başı alkol dahil 175-250 TL arası ödemek muhtemel. Mezeler ise 20-35 TL aralığında değişiyor. Özellikle mezelerin lezzetini tecrübelemek koşul. Erdek’te midye dolma, pide ve tostun da ayrı bir şöhreti olduğunu belirtmem gerekiyor.

ÜNLÜLERİYLE DE ÜNLÜ BİR İLÇE

* Son iki yıldır yaz tatillerimi Erdek’te geçiriyorum. Bu süreçte sık sık sohbet etme ihtimali bulduğum, Bandırma’da ortaokul, lisede okurken Türkçe hocam olan, gazeteci Önder Balıkçı’nın anekdotları Erdek’i çok hoş anlatıyor:

* Erdek, ülkemizi turizmle buluşturan ilk ilçe. Türkiye’nin ilk turizm evraklı oteli olan ‘Yat-Gül Plaj Oteli’, hizmetini hâlâ aynı şevkle sürdürüyor.

Yol kısaldı Erdek kıpır kıpır

* Başta sanat güneşi Zeki Müren olmak üzere senelerce çok rakamda sanatçı, turizm yarıyılında Erdek’i yerleşim edindi. İşadamı Vehbi Koç, 30 sene yaz tatillerini Erdek’teki Pınar Otel’de geçirdi.

* ‘Yeşilçam Efsanesı’ Ahmet Mekin de yaz-kış burada yaşıyor. Mekin’e, ‘Erdek’in sanat elçisi’ sınıyor.

* Erdek, güneşin en hoş battığı ilçe olarak öğreniliyor.

* Erdek, turizmde yine küllerinden doğmaya hazırlanıyor. ‘Meryem Ana Kilisesi’ başta olmak üzere Hıristiyan dünyasını çok yakından ilgilendiren eserlerin, vaftiz havuzunun yer aldığı Zeytinliada’nın, ‘Arkeoloji Turizmi’ne kazandırılması için gün sayılıyor. Kyzikos Antik Kenti’nde ‘Dünyanın En Büyük Kolon Başlığı’nın bulunduğu Hadrianus Tapınağı’nın tüm gösterişiyle bir an evvel gün ışığına çıkarılması bekleniyor.

* Yeniden Erdek hudutları içinde, 19. asırda yapılan ‘Kirazlı Manastırı’nda, son senelerde Fener-Rum Patriği Bartholomeos’un idaresinde ayinler tertip ediliyor.

* Bu ufak kentte her sabah, şükredilecek bir armağan gibi başlar, yaşam. Kapıdağ’ın o doyumsuz kara yeşilinin denizin mavisi ile sarmaş gez olduğu bir ufak kent.