Yoldaki cana dikkat

Yoldaki cana dikkat

Türkiye’nin büyük kesiminde nisan ayının ortasında aniden bastıran soğuk ve karlı hava, muhacir kuşları negatif etkiledi. Kuşların açlıktan otobanlara indiklerini söyleyen kuş gözlemcisi ve…

Kısa bir bahar havasının ardından neredeyse tüm Türkiye’yi tesiri altına alan soğuk hava, yaban yaşamını da negatif etkiliyor. Özellikle İç Anadolu Bölgesi’nde tesirli olan kar yağışı ve tipi, milyonlarca muhacir kuşu tehdit ediyor. Kuş gözlemcisi ve resimcisi Emin Yoğurtçuoğlu, Ereğli-Karaman yolunda, suratlarca muhacir kuşu yol ortasında buldu. Yoğurtçuoğlu, otobanlara konmak zorunda kalan onlarca ibibik ve Bozkır Toygarı’ndan kimilerini vasıtasına alarak kurtardı.

SURATLARCASI EZİLİYOR

Emin Yoğurtçuoğlu, sürücüleri de yola konan muhacir kuşların yaşamını kurtarmak için uyararak, “Anadolu’nun bir hayli yerinde kar tesirli oluyor. Tam bahar muhaciri kuşlar güç anlar yaşıyor. Karda böcek bulamadıklarından açlıktan yollara iniyorlar. Bitap vaziyetteler. Suratlarcası ezilmiş halde. Sürücüler lütfen dikkatli olsun. Yolda bitap kuş görürseniz bir zaman otomobilinize alıp ısıtabilirsiniz. Böcekçil kuşların gagaları ince ve uzundur. Ekmek yemezler” dedi.

Yoldaki cana dikkat

İMKÂNI OLAN BESLESİN

Yoğurtçuoğlu, muhacir kuşların vefat kalım gayreti verdiğini belirterek, sosyal medyadan şunları paylaştı: “İmkânı olanlar besleme yapsın. Karayolları takımları ve ulusal parklar, kar yağan yolların 10 metre kenarlarına kuşlar için yiyecekler koysunlar. Karayolları ve Emniyet, sürücülere yollara konan muhacir kuşları ezmemeleri mevzusunda ihtar iletileri atsın. Daha şimdi bunu yazarken yanımdan süratle geçen bir sürücü bir Bozkır Toygarı’nı daha ezdi. Ne yapacağımı öğrenmiyorum. Kurtarabildiğimi kurtarıyorum.”

EZİLMEKTEN KURTARDI

Kuş gözlemcisi Emin Yoğurtçuoğlu, otobanlara konmak zorunda kalan onlarca ibibik ve Bozkır Toygarı’ndan kimilerini vasıtasına alarak kurtardı. Muhacir kuşların karda böcek bulamadıkları için açlıktan otobanlara indiklerini söyleyen Yoğurtçuoğlu, sürücüleri dikkatli olmaları için uyardı.