Yüksekova'da çekirge istilası! Bölge halkı dertli: 'İlk kez böylesiyle karşılaştık'

Yüksekova'da çekirge istilası! Bölge halkı dertli: 'İlk kez böylesiyle karşılaştık'

Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki dikili tarım arazilerinde takribî 20 gündür çekirge istilası yaşanıyor. Ovada ve bazı köylerde ilaçlama çalışması başlatılırken, bölge milleti çekirge istilası sebebiyle

Yüksekova ilçesinde dikili tarım alanlarında çekirge yoğunluğu yaşanıyor. Çekirgelerin her geçen gün rakamlarının çoğalması, bölge halkına kaygı veriyor. İlçenin Altınoluk, Beşbulak ve Yoncalık köyleriyle ovada, çekirgeler dikili tarım arazilerine hasar veriyor. İlaçlama çalışması başlatan bölge milleti, ilk kez böyle yoğun bir çekirge istilasıyla karşılaştıklarını söyledi.

'ÇÖZÜM İSTİYORUZ'

Olanakları miktarında çekirgelerle çaba ettiklerini belirten Ercan Çakmak 38, "Buğday ve yoncalarımızın hasadını yapamayacak gidişata geldik. Günlerdir ilaçlama yapıyoruz. Çekirge sürüsünün rakamlarında her gün çoğalış oluyor. Son senelerin en verimi yarıyılını yaşıyoruz. Ancak ekinlerimiz çekirgeler suratından hasar görüyor. Çözüm bulunmasını istiyoruz" dedi.

Daha öncekinden de çekirgelerin olduğunu fakat hiç bu kadar ürkütücü biçimde sürüler halinde bulunmadığını belirten Agit Çakmak ise, "73 yaşındayım, şu ana kadar böyle bir şey görmedim. İlk kere böyle sürü halinde çekirge sürüsü görüyorum. Mağdur vaziyetteyiz. Çekirgeler, buğday tarlalarımızı istila etmiş gidişatta. Bu sene bereketli bir sezon geçiriyorduk. İyi verim alacağımızı düşünüyorduk. Ancak 3 haftadır çekirgelerin verdiği hasar büyük ebatlara erişti" diye konuştu.

Yüksekovada çekirge istilası Bölge halkı dertli: İlk kez böylesiyle karşılaştık

'LARVA YARIYILI İLAÇLAMASI NETİCE VERİYOR'

Ziraat Mühendisi Rıdvan Yiğit, ilaçlama çalışması için geç kalındığını, 20 yılı aşkın müddettir ilçede ve bazı köylerde çekirge istilasıyla çaba edildiğini, bazı senelerde daha fazla görüldüğünü belirtti. İklim ve hava şartlarının seyrine göre vaziyetin değişkenlik gösterdiğini belirten Yiğit, "Ancak, mart, nisan ayında çekirgeler larva yarıyılındayken yapılan ilaçlı çaba netice vermektedir. Bu yıl Dağlıca bölgesinde yaptığım çalışmalar neticesinde nisan ayında uyguladığımız doğru ilaç ve ilaçlama usulüyle bu bölgede çekirge popülasyonunun önüne geçmiş olduk" dedi.

Yüksekovada çekirge istilası Bölge halkı dertli: İlk kez böylesiyle karşılaştık