Yumurtada KDV sıfırlansın talebi

Yumurtada KDV sıfırlansın talebi

Yumurta üreticileri yüzde 8 olan Katma Değer Vergisi’nin sıfırlanmasını arz ediyor.

Yurttaşın bir zamandır market alışverişini yavaşlattığını belirten Yumurta Üreticileri Birliği Başkanı İbrahim Afyon, “İnsanlar yiyecek genelinde maliyetlerin düşüş temennisinde olduğu için alışverişi yavaştan alıyorlar. Azıcık da minimum fiyattaki, öteki ücretlerdeki çoğalışın ceplerine yansımasını bekliyorlar. Yumurta maliyetlerimiz, yüksek değil. Bir kilo protein kaynağı yumurtanın, ki bu da L boy 15’li koli demek, bizden çıkışının 15 lira olması gerekirken 13.5 lira.

Başka Bir Deyişle bir tane L boy 63-72 gram yumurta bizden 90 kuruşa çıkıyor. Oysa benim maliyetim 95 kuruş. Zincir marketler mevcut piyasada yumurtayı en ucuza satıyorlar. Zira benim maliyetimi onlar tanımlıyor, yüzde 25-30 kâr etme isteğiyle beni maliyetin altında satışa zorluyorlar. Ben de naçarlıktan onlara maliyetimin altında satıyorum” dedi. Marketlere yüzde 1 Katma Değer Vergisi ile sattıklarını belirten Afyon, “Onlar harcayıcıya yüzde 8 Katma Değer Vergisi ile sattıkları için aradaki 7 puanlık yük onların üzerinde, bu doğru.

Ama onlar 7 puanlık yükü mazeret ederek yumurtayı yüzde 25-30 kârla satıyorlar, bunu da beni maliyetin altında satışa zorlayarak yapıyorlar. Devletten temennimiz yumurtada Katma Değer Vergisi’nin sıfırlanarak marketlerin mazeretinin ortadan kaldırılması” biçiminde konuştu. Afyon, Katma Değer Vergisi’nin sıfırlanması halinde maliyetlerin yüzde 8 ucuzlayacağını, bunun da 30’lu bir paket L boy yumurtada 3 lira indirim anlamına geleceğini söyledi.