Yunan Bakan Dendias o kucaklaşmayı anlattı

Yunan Bakan Dendias o kucaklaşmayı anlattı

Yunan Dışişleri Bakanı Dendias, mevkidaşı Çavuşoğlu ile kucaklaşmasını anlattı. Yunan Bakan, geçen nisanda Ankara’daki gergin basın buluşmasına atıf yaparak, “Çavuşoğlu’nun, ‘çekişmenin’ kişisel…

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 31 Mayıs’taki Atina ziyaretinden sonra ilk defa konuştu. Dendias, civarın 15 Nisan’daki Ankara ziyaretinden değişik olmasının kimseyi yanıltmaması gerektiğini söyledi. Dendias, Patras şehrinde tertip edilen bir oturumda, Çavuşoğlu ile Atina’da kucaklaşması hakkında “20 yıldır arkadaş olduğumuzu hiçbir zaman saklamadım. Çavuşoğlu’nun, Ankara’daki basın buluşmasındaki ‘çekişmenin’ kişisel samimiyetini etkilemediğini göstermek için benimle kucaklaştığını sanıyorum” dedi.

‘KUSURA DÜŞMEYİN’

Dendias, “Arkadaşın, kişisel ait olan bir şahısla konuşmak her zaman daha basittir. Ancak Atina’daki civarın, Ankara’dakinden değişik olması sebebiyle kusura düşmemeliyiz. Hiçbir şey toz pembe değil. Türk-Yunan ihtilaflarının, büyülü bir değnek ile çözüldüğü kusuruna düşmeyelim. Meseleler yerinde duruyor. Ankara’da konuştuğumuz görüş ayrılıklarını Atina’da da konuştuk” ifadelerini kullandı.

‘BU DA BİR İLERLEMEDİR’

Dendias, Çavuşoğlu’nun Atina ziyareti hakkında ayrıca, “Türk tarafının, meselelerimizin, birbirine tamamen ters yaklaşımlarımız bulunmasından bağımsız olarak, karşı tarafı Yunanistan’ı amaçlıyor tahriklere müracaat etmeden ve beynelmilel hukuku çignemeden hareket etmesi gerektiğini kavradığına inanıyorum. Bu da büyük bir ilerlemedir” diye konuştu. Dendias, 12 mil ile alakalı bir suale, “Karasularımızı genişletme mevzusunu, ne Türkiye ne de başka bir ülke ile görüşürüz. Beynelmilel hukuk ve deniz hukuku gereğince, karasularımızı 12 mile genişletmek hakimlik hakkımızdır” dedi.