Yunan Bakan Dendias yine Türkiye’ye yüklendi

Yunan Bakan Dendias yine Türkiye’ye yüklendi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 Mart’ta İstanbul’da Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile görüşmesinden sonra, takribî 2 ay vakitle Türkiye’ye karşı hakaret ve yargılamalarına ara veren

Dendias, Real News gazetesinde yayımlanan beyanatında ise şunları söyledi: “Sanırım, Amerika Birleşik Devletleri yönetimi, Türkiye’nin emin bir ortak olmadığını, anlam dışı arzlarda bulunduğunu ve kendi çıkarı için kaideleri çiğnemekten çekinmediğini artık algı etti. Komşunun Türkiye revizyonist meyilleri var. Türkiye, NATO içinde ‘eksantrik’ bir ortak, revizyonizm, dış siyasetinin şu an en ehemmiyetli unsuru.”

F-35 ALIM TAKVİMİ

Bu arada Yunanistan’ın 20 ila 24 adet beşinci nesil F-35 savaş uçağı satın alımı için ilk adımı temmuz ayında atması bekleniyor. Alakalı “amaç mektubu”nun temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’ye sevk edileceği ileri sürüldü. Ardından başlayacak mülakatların 18 ila 24 ay sürmesi, resmi siparişin verilmesi halinde de ilk F-35 uçağının 2028 seneyi içinde teslim alınması hesaplanıyor. Uçakların toplam maliyetinin ise 3.5 milyar doların üzerinde olacağı varsayım ediliyor.

Yunan Bakan Dendias yine Türkiye’ye yüklendi


10 MİLYONLUK HİBE

Amerika Birleşik Devletleri ise Başbakan Miçotakis’in geçen haftaki Washington ziyaretinden hemen sonra Yunanistan’a jest yaparak, 10 milyon dolar bedelinde 6 adet bütün donanımlı ve yeni şişme askeri bot Rigid Inflatable Boats RİBS hibe etti. Amerika Birleşik Devletleri’nin Atina Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabında mevzubahisi botların “2 ülkenin deniz ve özel güçleri arasındaki işbirliğine yatırım” emeliyle hibe edildiği belirtilerek, “Amerika Birleşik Devletleri’nin 6 adet tertemiz RİBS tipi botunu Yunan Deniz Güçleri’ne teslim etmesini görmek harika” denildi.