Yunan bakandan skandal sözler... Türkiye'yi suçladı!

Yunan bakandan skandal sözler... Türkiye'yi suçladı!

Ankara-Atina hattında tansiyon Yunanistan cephesinden gelen açıklama ile arkasıydı. Ülke medyasına konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türkiye'ye yargılayan skandal açıklamalara imzalaydı.

Türkiye - Yunanistan ilişkileri tarihin en gergin yarıyılından geçerken Atina'dan tansiyonu artıracak skandal bir açıklama geldi.

Ülke medyasına konuşan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, gerilimin sebebi olarak Türkiye'yi gösterdi.

Türkiye, adaların silahsızlandırılması gerektiğini belirtiyor. Yunanistan ise adaların silahsızlandırılmasının Yunan toprak tamlığını ilgilendirdiği iddiası ile ziyaret edilemeyeceğini belirtiyor.

'Türk provokasyonlarında eşi görülmemiş bir tırmanış var' diyen Yunan Bakan laflarına şöyle devam etti;

'Aynı zamanda neo-Osmanlı revizyonizminin yansıtıldığı alanda zaman zaman bir tırmanışla karşı karşıyayız.'

Ankara'yı gerilimi tırmandırmak ile yargılayan Dendias, 'Bu vaziyete güçlü ama uysalca cevap veriyoruz' dedi.

Yunanistan merkezli Naftemboriki gazetesine konuşan Dendias, 'bir dizi argümanla Türk tarafının gerçek değil ve mesnetsiz iddialarını tek tek deviriyoruz' iddiasında bulundu.

Dendias, Yunanistan'ın Ankara ile bağlantı kanallarını sarih yakalama hedefini dile getirirken dürüst olduğunun da altını çizdi.

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Yunan Başbakanı Miçotakis'in Amerika Birleşik Devletlerindeki açıklaması sonrası gerilmişti.

Yunan bakandan skandal sözler... Türkiyeyi suçladı

Miçotakis, ismini vermeden Türkiye’yi hedefleyerek 'Yunanistan komşularına arkadaşlık elini uzatıyor. Ancak hakimliğimize, hakimlik haklarımıza müteveccih ihlallere ve şipşak son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara hoşgörü göstermeyeceğiz. Siz Kurultay azalarından, bölgede silah satışları ile alakalı kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir kararsızlık riskini göz önünde bulundurmanızı istiyorum' demişti.

Miçotakis, bu laflarıyla dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini arz etmiş oldu.

Yunan Başbakanın 'Siz Kurultay azalarından, Helenizmin 48 yıldır büyük acı sürüklediği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki hücum ve adanın şiddetle ikiye bölünmesine hedefliyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir' lafları ise ayakta alkışlandı.

'GERGİNLİK YARIYILI YAŞIYORUZ'

Miçotakis, Avrupa Millet Partisi 27’nci Kurultayı çerçevesinde Rotterdam’da tertip edilen bir oturumda da Türkiye karşıtı açıklamalar yapmıştı.

Yunan medyasına göre, Miçotakis, Türkiye’ye değinirken 'Gerginlik yarıyılı yaşıyoruz, tarihteki revizyonizmin yeni bir versiyonuna, kaybedilmiş imparatorluklar ile alakalı fantezilere ve beynelmilel hukuk ile geçimli olmayan efor şovlarına hoşgörü gösteremeyiz. Hakimlik haklarımızın ihlal edilmelerine razı olmayacağız” dedi. Miçotakis ayrıca “Bu yarıyılda, NATO’nun güneydoğu kanadında en son gereksinimimiz olan şey gerginliktir. Rusya’da birileri, böyle bir şeye çok neşelenecek' ifadesini kullanmıştı.