Yunan basınında skandal sözler: İstanbul'u alacağız! Prof Caşın'dan sert tepki: 'Yuh yani yuh'

Yunan basınında skandal sözler: İstanbul'u alacağız! Prof Caşın'dan sert tepki: 'Yuh yani yuh'

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, Yunan medyasında çıkan skandal haberlere CNN Türk canlı yayınında sert tepki göstererek, "Bugün Yunan medyasında

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Siyasetler Heyeti Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın CNN TÜRK canlı yayınında dikkat toplayan açıklamalarda bulundu.

TÜRKİYE YALNIZ VAZGEÇİLİYOR

İsveç ve Finlandiya'nın NATO azalığında son vaziyeti değerlendiren Caşın, "Türkiye İsveç ve Finlandiya için diyor ki, NATO'da bağlaşık gibi hareket edeceksin ve terörü desteklemeyeceksin. Türkiye başından beri genişlemeyi destekleyen bir ülke olmasına karşın bu noktada yalnız vazgeçiliyor." dedi.

AVRUPA ŞEHİRLERİNDE BÜYÜK BİR FİYASKO VAR

İsveç'te geçtiğimiz gün ortaya çıkan skandal görüntülere de değinen Caşın, "Avrupa şehirlerinde büyük fiyasko söz konusu. Terör örgütünün sancakları ve Öcalan posterlerine polis müsaade ediyor. Bu uluslararası hukuk açısından siyasi bir destektir ve bunu bizim bağlaşıklarımız yapıyor. " ifadelerini kullandı.

Yunan medyasında skandal sözler: İstanbulu alacağız Prof Caşından sert tepki: Yuh yani yuh
YUNAN BASININDAKİ SÖZLERE TEPKİ: 'YUH BAŞKA BİR DEYİŞLE YUH'

Bağlaşıkların Türkiye'yi yalnız bırakmasına tepki gösteren Caşın, Yunan medyasında çıkan haberlere dikkat çekti ve şunları söyledi;

"Bugün Yunan medyasında 'İstanbul'u alacağız' diyorlar. Başka bir videoda 'Amerika Birleşik Devletleri ordusu 6 günde Türkiye'yi alır' diyorlar.' Yuh başka bir deyişle yuh. Bağlaşık ülkenin basını ve devlet adamları Türkiye husumetini bu kadar yayabiliyorsa bunun arkasında bağlaşığımız Amerika Birleşik Devletleri var.  Amerika Birleşik Devletleri olmasa bunu yapabilirler mi? Böyle alan okuyabilirler mi? Ben bir askerim, asla yapamazlar. Bunlara kim cesaret veriyor?

UÇAKLARI SAPANLA MI DÜŞÜRECEĞİZ?

Amerika Birleşik Devletleri diyor ki 'F-16 veremem F-35 veremem'. Biz sapanla mı düşüreceğiz uçakları. S-400 aldık. 'Almayın' diyorlar. Aynısı Yunanistan'da da var. Böyle bir iki suratlı bir dış siyaset kabul edilemez. Muhalefete sesleniyorum. Yunanistan'ın bu terbiyesizliğine ve Türkiye husumetine tepki verin"

YUNAN MEDYASI TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALIYOR

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Yunan Başbakanı Miçotakis'in Amerika Birleşik Devletlerindeki skandal açıklamaları sonrası gerilmişti. Yunanistan'ın Ege'deki adaları uluslararası hukuka ters bir biçimde silahlandırması tansiyonu doruğa çıkarırken Yunan medyası son günlerde yaptığı haberlerle Türkiye'yi hedef almaya devam ediyor.

MİÇOTAKİS NE DEMİŞTİ?

Yunanistan Başbakanı Miçotakis Amerika Birleşik Devletleri ziyareti sırasında ismini vermeden Türkiye’yi kastederek 'Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Ancak egemenliğimize, egemenlik haklarımıza müteveccih ihlallere ve şipşak son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kurultay azalarından, bölgede silah satışları ile alakalı kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum' demişti.

Miçotakis, bu sözleriyle dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini arz etmiş oldu.

Yunan Başbakanın 'Siz Kurultay azalarından, Helenizmin 48 yıldır büyük acı sürüklediği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki saldırı ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir' sözleri ise ayakta alkışlandı.

ERDOĞAN 'BENİM İÇİN MİÇOTAKİS YOK' DEMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in Türkiye aleyhindeki sözlerine çok sert tepki göstermiş ve Miçotakis'in "Türkiye'ye F-16 vermeyin" arzına karşılık şunları söylemişti;

"Bu sene Stratejik Konsey Toplantısı yapacaktık. Artık benim için Miçotakis diye biri yok. Görüşmeyi yapmayacağız. Biz sözünde duracak, gururlu siyasetçilerle yola gideriz. Biz kendimize yeteriz. 'F-16'ları Türkiye'ye vermeyin' diye Amerika Birleşik Devletlerine telkinde bulunan bir Yunanistan ile karşı karşıyayız. Amerika Birleşik Devletleri herhalde Yunanistan'ın sözüne göre hareket etmeyecektir."