Yunan Cumhurbaşkanı’ndan sıcak mesaj: Komşu komşuya muhtaçtır

Yunan Cumhurbaşkanı’ndan sıcak mesaj: Komşu komşuya muhtaçtır

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, ülkesinin, Ege’de 1947 Paris Antlaşması’na ters biçimde silahlandırdığı Simi Sömbeki, Herke Halki ve İlyaki Tilos adalarını ziyareti sırasında Türkiye’ye

Cumhurbaşkanı Sakelaropulu, Nazi döneminde Almanya’nın, Onikiadalar’ı bağlaşıklara teslim ettiği protokolün imza atılmasının 77’nci yıldönümü sebebiyle Simi, Herke ve İlyaki adalarını ziyaret etti. Sömbeki’de şeref kıtası tarafından karşılanan Sakelaropulu ‘Kasos’ isimli savaş gemisini denetim etti. Herke’de de gözetleme kulesindeki Yunan askerleri ile hatıra resmi sürükletti.

SAKİN VE GÜÇ YARIYILLAR

Sakelaropulu, ziyaret sırasında Yunan devlet televizyonu ERT’ye verdiği beyanatında, “Türkiye ile komşuyuz ve öyle kalacağız. Komşu, komşuya yoksuldur. İlişkilerimizin sakin olduğu çok uzun yarıyıllar yaşadık. Buna karşı çok güç yarıyıllar da oldu. Yunanistan diyalog istediğini söylemekle çok iyi ediyor” dedi. Sakelaropulu ayrıca, “Her modern demokratik ülkede silahlı güçlerin rolü zorunlu korunmayı yapmaktır. Dilerim bu hiçbir zaman gerekmez. Son yarıyıllarda fazla ehemmiyetli olmayan vesilelerle 2020 Oruç Reis krizi silahlı güçlerimizin hazırlılık vaziyetini gördük. Ülkemiz emin ellerdedir” diye konuştu.