Yunan komutandan hadsiz çıkış

Yunan komutandan hadsiz çıkış

Yunan Genelkurmay Başkanı Floros, Türkiye’ye müteveccih hadsiz açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 1995’te Yunanistan’ın Ege’de karasularını genişletme olasılığına karşı aldığı ‘ajan muhakkak’…

Yunanistan, ilişkilerde yeni bir sayfa açılması çabaları sürerken, Türkiye’ye karşı tahriklerini sürdürüyor. Yunan yetkililer, Doğu Akdeniz’deki ‘Oruç Reis’ krizinden sonra dışişleri kurulları arasındaki istikşafi görüşmelerin takribî 5 senelik aradan sonra tekerrür başlamasına ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın 14 Nisan’da Türkiye’yi ziyaret etmesinin kararlaştırılmasına karşın, gergin civarın yumuşamasına dayanakçı olmuyorlar. Türkiye’den gerginliği tırmandıracak söylemlerden sakınmasını isteyen Yunanistan tahrikçi beyanlardan bırakmıyor.

Yunan komutandan hadsiz çıkış
KÜSTAH AÇIKLAMALAR

Bu çerçevede, Yunan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Türkiye’ye karşı sert hakaret ve yargılamalarda bulunurken Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 1995’te Yunanistan’ın Ege’de tek taraflı karasularını genişletmesi halinde hükümete askeri dahil tüm yetkileri verdiği ‘ajan muhakkak’ savaş sebebi kararının ‘gayri ciddi olduğu’nu korundu. Atina Haber Ajansı’na ANA göre, Washington’daki Yunan-Amerikan Enstitüsü’nün AHİ tertip ettiği bir faallikte telekonferans aracılığıyla konuşan Floros, “Amerika Birleşik Devletleri’nin geçen seneden beri, bizi artık başka bir bakış açısıyla dinlemesinden çok keyifliyim. Türkiye’nin bölgede kararsızlık yaratan bir provokatör gibi hareket ettiğini söylerken ne amaçladığımızı, artık daha iyi kavrıyorlar. Bölgedeki tek keşmekeşçi Türkiye’dir. Türkiye’den tek şikâyetçi olan biz değiliz. Başka ülkeler de şikâyetçi. Bu da hem bizim için hem bölge için çok iyi bir şey, Türkiye, Doğu Akdeniz’de ortak kararsızlık paydasıdır” diyerek haddini aşan açıklamalarda bulundu.

‘KARASULARI SAKLI HAKKIMIZ’

Floros, ‘ajan muhakkak’ için ‘gayrı ciddi’ derken, Yunanistan’ın karasularını genişletmesinin “legal hakimlik hakkı” olduğunu öne sürdü. Floros, Yunan hükümetinin, karasularını “istediği ve uygun gördüğü bir zamanda genişletme hakkına sahip olduğunu ve bu hakkı gizli yakaladığını” laflarına ekledi. Yunanistan ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki korunma ilişkilerinin, tarihteki azami seviyede bulunduğunu belirten Floros, Yunan silahlı güçlerini kuvvetlendirmenin Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarına olduğunu korundu.

Yunan Genelkurmay Başkanı “Güçlü bir jeopolitik oyuncu olan Yunanistan, Doğu ve Orta Akdeniz’de kararının sağlanmasına katkıda bulunmak için Amerika Birleşik Devletleri’nin dayanağını arzuluyor. Yunanistan’ın operasyonel kabiliyetlerini güçledirmek Amerika Birleşik Devletleri’nin çıkarınadır” diye konuştu.

Amerika Birleşik Devletleri İLE YAKINLAŞMA ATİNA’YI ŞIMARTTI

Son yarıyılda Amerika Birleşik Devletleri’nin terör örgütü PKK/YPG’ye dayanağı ve S-400 füze korunma sistemi krizi sebebiyle Ankara, Washington aksında aranın açılması, buna karşılık Amerika Birleşik Devletleri’nin Atina ile askeri işbirliğini yoğunlaştırması anlaşılan Yunanistan’ı cesaretlendirmişe benziyor.

Yunan komutandan hadsiz çıkış

Amerika Birleşik Devletleri, geçen yaz Yunanistan’ın Girit adasındaki Suda deniz üssünü genişletme kararı almıştı. Amerika, NATO’nun Avrupa’da yapılan ‘Defender Europe 21’ adlı tatbikatı için de Yunanistan’ın Dedeağaç limanını binlerce asker ve donanımın sevki için çıkarma üssü olarak kullanmaya başlamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden, Yunanların Osmanlı’ya karşı ayaklanmasının 200’şöhretçi seneyi dolayısıyla geçen hafta Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i telefonla arayarak kutladı. Amerikan uçakları da 25 Mart’ta yapılan merasimler sırasında hava şovuna katıldı.