Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgüler: 'Çok şeyi başarmış önemli bir lider'

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a övgüler: 'Çok şeyi başarmış önemli bir lider'

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşamında çok şeyi muvaffak olmuş ve ülkesinin imajını değiştirerek kuvvetlendirmiş ehemmiyetli bir lider olduğunu…

Dendias, Yunan Newsbomb haber sitesinin internet civarında yayımlanan “Meeting point” programında Türk-Yunan ilişkileriyle alakalı değerlendirmelerde bulundu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile alakalı düşüncelerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir hayli defa görüştüğünü ve en son Ankara'da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ağırlandığını anlatan Dendias, “Başkan Erdoğan her şeyden evvel, şahsi seviyede misafirperver bir insan. Şahsi ilişkilerde içten bir insan olduğunu söyleyebilirim. Değişik yandan, Yunanistan, bölgedeki siyasetiyle kökten ve kesin olarak aynı fikirde değil. Bunu sarihçe söylemeliyiz. Bu dürüst bir düşünce. Herkes kendi görüşlerini söyler” dedi.

Dendias, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bölgede ehemmiyetli bir etken olduğunu ifade ederek şunları kaydoldu:

“Bizler kabul etsek de etmesek de Türkiye’yi neredeyse Kemal Atatürk kadar idaremiş ve Türkiye’nin imajını tanımlamış bir lider. Sanırım yaşamında çok şeyi muvaffak olmuş bir insan. Nereden başladığını ve ülkesinin imajını ne biçimde oluşturduğunu ve nasıl kuvvetlendirdiğini düşünürseniz, bu, onunla konuşurken göz önüne alınması gereken bir şeydir.”

Dendias, Erdoğan’ın varsayım edilemez ne yapacağı muhakkak olmayan olup olmadığına ait bir suale “Başkan Erdoğan’ın varsayım edilemez olduğunu sanmıyorum. Sanırım uyguladığı siyaseti kapsamında varsayım edilemez olarak görünmesi işine yarıyor. Varsayırsam bir taktiği var." cevabını verdi.

Dendias, Ege’de Türkiye ve Yunanistan arasındaki değişikliklerle alakalı sualler üzerine de Türkiye ve Yunanistan arasındaki tek değişikliğin kıta sahanlığının tanımlanması sorunu olduğu güzergahındaki Yunan tezini yineledi.