Yunanistan, Girit üssünü genişletiyor

Yunanistan, Girit üssünü genişletiyor

Yunan deniz ve kara güçlerinde yeni tesis inşası, modernizasyon ve cephane satın alımını öngören, 800 milyon Euro kıymetindeki 13 proje için düğmeye basıldı.

Savunma Bakanı Nikos Panayiotopulos, deniz güçleri için 7, kara güçleri için de 6 projeyle alakalı meclis silahlanma ve sözleşme komisyonundan onay aldı. Bu çerçevede, Girit adasının Suda mevkinde bulunan Yunan deniz üssü, 190 milyon Euro tüketilerek, yeni tesisler de inşa edilmek suretiyle genişletilecek.

TÜRKİYE’YE KARŞI

Hedef, 2019’da Türkiye ile Libya arasında imza atılan deniz yetki sınırlarına ait uzlaşma muhtırası ve 2020’de Doğu Akdeniz’de yaşanan Oruç Reis krizinden sonra ehemmiyetli bir konuma gelen Girit’teki deniz üssünün, Yunan donanmasının yarısının barındırabilmesi.

İKİNCİ BÜYÜK ÜS

Yunan kurmaylar, Atina yakınlarındaki Salamina adasından sonra ülkenin ikinci büyük deniz üssünün Girit’te olacağını belirttiler. Girit adasının Suda körfezinin bir ucunda Yunan, değişik ucunda da Amerika Birleşik Devletleri deniz üssü bulunuyor. Onaylanan değişik projeler ise şunlar:

S-70 Aegean Hawk tipi helikopterlerin modrenizasyonu için 160 milyon Euro.

RM-70 tipi çoklu bazuka sistemlerinin modernizasyonu için 90 milyon Euro.

122 mm’lik roket sistemlerinin modernizasyonu için 80-90 milyon Euro.

30 bin adet 122 mm’lik tank mermisi satın alımı için 150 milyon Euro.

Apache tipi helikopterlerde kullanılan Hellfire tipi füzelerin satın alımı için 20 milyon Euro.