Yunanistan ile kapılar açıldı! Pozitif gündem hedefine ulaşıldı

Yunanistan ile kapılar açıldı! Pozitif gündem hedefine ulaşıldı

Türk-Yunan ilişkilerinin basmakalıplaşması için ‘pozitif gündem’ emeliyle Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun Yunanistan’a yaptığı ziyaret pozitif bir havada reelleşti. Taraflar, işbirliği projelerine…

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türk-Yunan ilişkilerinin basmakalıplaşması emeliyle “pozitif gündeme” öncelik verilmesi için reelleştirdiği Atina ziyareti, amacına erişti. İlişkilerde “pozitif gündem”e öncelik verilmesinde uyuşan Çavuşoğlu ile Yunan mevkidaşı Nikos Dendias, bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in, 14 Haziran’daki NATO Doruğu sırasında toplanmaları için lüzumlu hazırlıkların yapılmasını kararlaştırdı.

Atina’daki görüşmede, COVID-19 sertifikalarının karşılıklı tanınması uzlaşmasına da varıldı. Artık aşı olan ya da PCR testi olumsuz çıkan iki ülke yurttaşları, karşılıklı seyahat edebilecekler. Çavuşoğlu ve Dendias ayrıca ekonomi, ticaret, enerji, turizm gibi muhtelif alanlarda 25 işbirliği projesine sürat verilmesi için görüş birliğine vardı.

Yunanistan ile kapılar açıldı Pozitif gündem hedefine ulaşıldı

AÇIKLAMALAR 9 DAKİKA SÜRDÜ

Görüşmede Ege, Doğu Akdeniz, terör PKK, FETÖ, DHKP-C gibi terör örgütlerinin Yunanistan’daki faaliyetleri, azınlıklar, kumpassız göç ve Kıbrıs dahil tüm ehemmiyetli meseleler de bir kere daha masaya yatırıldı. İki bakanın Atina’daki görüşmelerinden sonra basın açıklamaları yalnızca 9 dakika sürdü. Oysa 15 Nisan’da yapılan ve Dendias’ın itham ve yargılamaları suratından gerilen Ankara’daki basın buluşmasının süresi çok daha uzundu. Atina’da basın buluşmasındaki etraf, hiçbir biçimde Ankara’da 45 gün evvel yaşananları andırdırmadı.

‘DİYALOG ARALIKSIZ SÜRMELİ’

Çavuşoğlu açıklamalarında şunları söyledi: “Uzun zamandır çözüm bekleyen sorunlarımız ve görüş ayrılıklarımız var. Bunları iyi komşuluk, beynelmilel hukuk ve karşılıklı hak ve çıkar ile saygı esasında çözmek istiyoruz. Diyaloğumuzun aralıksız sürmesi gerekiyor. Bunun için her iki tarafta da lüzumlu istem mevcut. Biz Yunanistan ile önkoşulsuz her alanda görüşmeye, diyaloğa hazırız.” Dendias ise “Hem ikili, hem de Türkiye-AB ilişkilerini konuştuk. Değişik, bu arada rakamı az olmayan ciddi mevzularda da birbirine tamamen ters görüşlerimiz olduğunun şuurundayız. İlişkilerin zaman içinde safhalı olarak düzelmesi yolunda bir ilk yakınlaşma sağlandı” dedi.

ANADOLU EFES’İN ZAFERİ

Son derece sakin bir civarda geçen basın buluşmasında, Anadolu Efes’in galibiyeti de gündeme geldi. Dendias, Anadolu Efes basketbol ekibinin Euroleague şampiyonluğu için Çavuşoğlu’nu tebrik etti. Çavuşoğlu da “Anadolu Efes’in zaferi muhteşem. Finali izleyebilmem için dünkü evvelki gün yemeği süratlendirdiğin için sana Dendias’a teşekkür ederim. Umarım gelecek yıl finali Türk ve Yunan ekipleri oynar” biçiminde konuştu.

MİÇOTAKİS İLE GÖRÜŞME

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu dün evvel Yunanistan Başbakan Kiriakos Miçotakis ile görüştü. Bu görüşmeye Dendias da katıldı. Yunan kaynaklar, takribî 1 saat süren görüşmenin pozitif havada geçtiğini ve tarafların “pozitif gündem” için istemlerini dile getirdiklerini belirttiler. Miçotakis, ‘Megaro Maksimu’ binası kapısına kadar çıkarak Çavuşoğlu’nu uğurladı.

BERABER YÜRÜDÜLER

Çavuşoğlu ile Dendias, başbakanlık bürosunun bulunduğu İrodu Attiku caddesinden, birkaç surat metre mesafedeki Vasilisis Sofias sokağında Türk, Yunan ve AB sancaklarının dalgalandıkları Dışişleri Bakanlığı binasına yayan gittiler. Dendias yol üstünde bulunan meclis, müze ve yabancı büyükelçilik binaları hakkında Çavuşoğlu’ya bilgi verdi.

Yunanistan ile kapılar açıldı Pozitif gündem hedefine ulaşıldı

YUMUŞAMANIN İLK SİNYALİ

Türk-Yunan ilişkilerinde pozitif gündeme öncelik verilmesi kararının ilk sinyali, geçen pazar gecesi, Atina’nın simgeyi sayılan tarihi Akropolis mabedi manzarası eşliğinde yenen akşam yemeğinde görüldü. Dendias, ‘Dionysos Zonars’ lokantasında Çavuşoğlu’nu kapıda karşıladı. İki bakan, maskelerini çıkarıp çok dürüst bir biçimde kucaklaştı. Mevzubahisi kucaklaşma, Yunan medyasının aykırı ve fanatik kısmını rahatsız etti.

‘İKİ KOMŞUYA YARAŞIR BİR DİYALOG OLDU’

Emin kaynaklar, Çavuşoğlu’nun Atina ziyaretini değerlendirirken Yunan tarafının, Türk Dışişleri Bakanı ve birliktesiki kurulu çok iyi ağırladıklarını belirtti. “İki komşuya yaraşır bir diyalog oldu. Bir Hayli mevzuda farklı tavırlara sahip olmanın, diyaloğa mani olmadığı ispatlandı” diyen kaynaklar, bu vaziyetin görüş ayrılıklarının Atina’daki görüşmede ele alınmadığı anlamına gelmediğini vurguladı. Aynı kaynaklar, “Ehemmiyetli olan üslup ve metodolojide uyuşmak” diye de ilave etti.