Yunanistan ve ABD'den ortak tatbikat: Tam 145 helikopter!

Yunanistan ve ABD'den ortak tatbikat: Tam 145 helikopter!

Doğu Akdeniz'de aradığı siyasi desteği bulamayıp çaresiz kalan Yunanistan, bir yandan Türkiye ile ortak NATO tatbikatına katılırken diğer yandan müttefiki ABD ile ortak tatbikata girişiyor.…

Batı Trakya’da Yunanistan ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasında ortak tatbikat gerçekleştirilecek. Yarın gece Dedeağaç’a gelecek olan AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ silahlı gücüne ait 145 helikopter ile onlarca askeri araç, "Defender Europe 2021" isimli tatbikatta kullanılacak.

Doğu Akdeniz'de gerilimi tırmandıran Yunanistan, Batı Trakya'da ikinci defa AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ile ortak tatbikat yapma kararı aldı.  Defender Europe 2021” isimi verilen tatbikatın Apache saldırı helikopterleri de dahil olmak üzere toplam 150’den fazla Amerikan helikopteri, Yunanistan ve diğer Balkan ülkelerinde çeşitli tatbikatlara katılmak üzere Dedeağaç’a geleceği duyuruldu.

Yunanistan ve ABDden ortak tatbikat: Tam 145 helikopter

Yarın gece Endurance isimli kargo gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek olan Amerikan silahlı gücüne ait askeri helikopterler, İskeçe Kayalar atış tatbikat alanında Yunanistan’a ait aynı tip helikopterlerle beraber eğitim tatbikatı gerçekleştirileceği dile getirildi.

BİN 800'DEN FAZLA ASKERİ ARAÇ

Batı Trakya medyası,  AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ’ye ait Endurance isimli kargo gemisiyle Dedeağaç limanına gelecek olan askeri araçlara ait paylaştığı ayrıntıda şu ifadelere yer verdi: “110 adet Black Hawks helikopterleri, 25 adet Apache tipi saldırı helikopteri, 10 adet Chinook ağır nakliye helikopteri ve ilk kez 1800’den fazla askeri araç bölgeye geliyor” denildi.

Diğer taraftan, Türkiye hududuna takriben 20 kilometre uzaklıktaki şehirde, iki ülkenin anlaşması dahilinde AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'ye deniz üssü tahsis edilmişti.