Yunanistan’a Doğu Akdeniz’de ikinci darbe

Yunanistan’a Doğu Akdeniz’de ikinci darbe

Atina’nın Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi devre dışı vazgeçme hayallerine bir hafta içinde ikinci darbe geldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nin, Türkiye’yi baypas eden, ancak Türk kıta sahanlığından geçmesi öngörülen “Doğu Akdeniz” East Med boru hattı projesini desteklemediğini duyuru etmesinden sonra, Yunanistan’a ikinci darbe Fransız Total ve Amerikan Exxon Mobil işletmelerinden geldi.

Yunanistan’a Doğu Akdeniz’de ikinci darbe

ARAŞTIRMALAR ERTELENDİ

Yunanistan’dan 2019 senesinde, Girit adasının güney ve güneybatısında, toplam 40 bin km2’lik bir sahada, arama-sondaj ruhsatları alan Total ve Exxon Mobil, ocak-şubat yarıyılı için tasarlanan sismik araştırmalarını ertelediğini duyurdu. İki şirketin yüzde 80, Yunan Petrolleri’nin ise yüzde 20 payla ortak oldukları konsorsiyum, ayrıca mevzubahisi bölge için 2021-2022 yarıyılı tasarılarını, 2022-2023 yarıyılına ertelediğini de Yunanistan’a bildirdi.

İTTİFAKLAR NE OLACAK

Bir hafta içinde gelen ikinci makûs haber Atina’daki kaygıları çoğaldırdı. Kathimerini gazetesi, “Ankara, bu büyümeleri Doğu Akdeniz’de son 4 senede izlediği siyasetin doğruluğunun gayrıresmi kabulu olarak idrak ediyor” diye yazdı. Gazete, Doğu Akdeniz’de enerji alanında yaşanan son büyümelerin, Yunanistan’ın, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi GKRY ile beraber İsrail ve Mısır gibi ülkelerle sağladığı ittifakların geleceği için de düşündürücü olduklarını vurguladı. Haberde ayrıca, GKRY’nin, hem Türk kıta sahanlığını hem de Kıbrıslı Türklerin haklarını ihlal eden 5’inci parselde Exxon Mobil-Katar Petrolleri konsorsiyumuna geçen aralık ayında verdiği ruhsatın sonucu için de kaygı bulunduğunu ima etti.