Yunanistan’a haritalı ‘TCG Çeşme’ yanıtı

Yunanistan’a haritalı ‘TCG Çeşme’ yanıtı

MSB, Atina’nın TCG Çeşme araştırma gemisinin Ege Denizi’ndeki faaliyetine tepki göstermesine yanıt verdi. Bakanlık, Yunanistan’ın benzeri faaliyetlerini harita ile ortaya koydu.

ULUSAL Savunma Bakanlığı (MSB), Atina idaresinin, TCG Çeşme araştırma gemisinin Kuzey Ege’nin beynelmilel sularında hidrografik alanda ilmi ve teknik araştırma yapmasına, “Bu faaliyet iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesini kolaylaştırmayan bir hareket” diye reaksiyon göstermesine, Yunanistan’ın yaptığı benzer faaliyetleri ortaya koyarak cevap verdi. Ulusal Savunma Bakanlığı kaynakları, TCG Çeşme araştırma gemisinin senelik tasarılı faaliyet programı dahilinde 2 Mart’a kadar kuzey Ege’de ilmi ve teknik araştırmalar yapacağını bildirdi. Kaynaklar, deniz tabanını kapsamayan çalışmaların 1976 Bern Mutabakatı’na tamamiyle uygun olarak gerçekleştirildiği vurgusunu yaptı.

‘AYNISINI YAPTINIZ’

Benzer faaliyetlerin yakın vakitte Yunanistan tarafından da gerçekleştirildiğini anımsadan aynı kaynaklar, Kasım-Aralık 2020’de Midilli Adası kuzeyi ve batısında, Sakız ve Ahikerya Adaları kuzeyinde beynelmilel suları da kapsayan deniz alanlarında Yunan Deniz Kuvvetleri’ne ait HS Naftilos araştırma gemisinin benzer çalışmaları gerçekleştirdiğini belirtti.

Yunanistan’a haritalı ‘TCG Çeşme’ cevabı

GİRİT’İN KUZEYİ

Türkiye ve Yunanistan arasındaki istişari müzakerelerin başladığı 25 Ocak’tan sonraki dönemde AEGAEO araştırma gemisi tarafından Girit ile Mora yarımadası arasındaki uluslararası suları kapsayan deniz alanlarında su altı çalışmaları gerçekleştirildiğine dikkati çeken kaynaklar, “Yunanistan hali hazırda, 18 Şubat 2021 tarihli Navtex (denizcilere ilan) duyurusuyla Girit kuzeyinde başlattığı ve ne vakit biteceği belli olmayan sualtı çalışmalarına devam etmektedir” bilgisini paylaştı.

‘ESEFLE İZLENİYOR’

TCG Çeşme’nin faaliyetlerini, uluslararası hukuka ve karşılıklı anlaşmalara tamamen uygun olarak icra edilen bilimsel ve teknik çalışmalar olarak nitelendiren kaynaklar, şu değerlendirmede bulundu: “Yunanistan’ın, Türkiye’nin gerginliği tırmandıran eylemlerde bulunduğuna yönelik izahları gerçeği yansıtmadığı gibi, ülkelerimiz arasında istişari müzakerelerin sürdüğü bu dönemde, Yunanistan’ın uluslararası toplumun aleni bir şekilde yanıltılmak niyetiyle yaptığı aşikar olan bu izahlar esefle ve hayretle izlenmektedir. Yunanistan’ın meselelerin müzakereler ve diyalog yoluyla çözülmesini arzulamayan, gerginlikten yana ve uzlaşmaz tavrının açık bir göstergesidir.”

YUNANİSTAN 25 OCAK SONRASI DA DURMADI

Yunanistan’ın istişari müzakerelerin başladığı 25 Ocak’tan bu yana, iyi komşululuk ilişkileriyle bağdaşmayan faaliyetleri hız kesmedi. Bu çerçevede Yunanistan İskiri Adası kuzeybatısındaki uluslararası suları da kapsayan alanda 20 gemi ve çok sayıda hava unsuru ile Şimşek-21 Tatbikatı’nı gerçekleştirdi. 10-17 Şubat 2021 tarihlerindeki denizaltı faaliyetlerine ait yayınladığı Denizaltı Duyuruları da (SUBDANGER-Denizaltı Tehlike Alanı) gayri askeri statüdeki Bozbaba, Semadirek, Limni, Taşoz, Midilli, Sakız, İpsara, Ahikerya ve Sisam adalarının karasularını kapsadı. Benzer şekilde, Ege Denizi ve Akdeniz’de 17 Mart-27 Nisan 2021 tarihleri arasında atışlı eğitim yapılacağına yönelik Denizaltı Duyurununda gayri askeri statüdeki Limni, Bozbaba, Midilli, Meis, İpsara, Sakız, Semadirek Adalarının karasularını kapsayan alanlar bulundu.