Yunanistan'da günlük Kovid-19 vakaları 10 kat arttı! Hükümetten sert önlemler

Yunanistan'da günlük Kovid-19 vakaları 10 kat arttı! Hükümetten sert önlemler

Yunanistan'da son bir ayda takribî 10 katına çıkan günlük yeni tip koronavirüs Kovid-19 hadise rakamları sebebiyle ihtiyatlar sıkılaştırılıyor. Alınan kararlar kapsamında lokanta, kafe ve barların…

Yunanistan'da hadise rakamlarındaki süratli çoğalış nedeniyle aşılama zorunluluğu başta olmak üzere çok rakamda ihtiyat yaşama geçirilmeye başlarken, bazı sektör çalışanlarının aşı olmayı yalanlaması halinde sarihe alınması da uygulanmaya başlayacak yeni kararlar arasında yer alıyor.

Yunanistan'da günlük hadise rakamının en düşük seviyelerini gördüğü 13 Haziran'da yalnızca 297 bireyin testi pozitif çıkarken, bu sayı 29 Haziran'da 605'e, 6 Temmuz'da ise 1797'ye çıktı.

Günlük Kovid-19 hadise rakamının 12 Temmuz'da 2065'e çıktığı ülkede, bu sayı, 13 Temmuz'da 3 bin 109'a kadar yükseldi.

SERT TERTİP ETMELER GELECEK

Turizm sezonunun da açılmasının tesiriyle hadise rakamlarında kaydolunan ciddi çoğalış, yetkilileri özellikle aşılama programı mevzusunda daha sert tertip etmeleri yaşama geçirmeye mecburi vazgeçti.

Başbakan Kiryakos Miçotakis'in 12 Temmuz'da açıkladığı yeni kararlar güzergahında, ülkedeki sağlık personeline,1 Eylül'den itibaren geçerli olmak üzere aşı olma lüzumluluğu getirildi. Aşı olmayı yalanlayan çalışanlar, sarihe alınacak, temkini ihlal eden hastanelere 50 bin avro para cezası uygulanacak.

Bunun yanı gizeme huzurevi çalışanlarının da aşı olmayı yalanlaması halinde 16 Ağustos'tan itibaren sarihe alınacağı Yunanistan'da, tiyatrolar, spor salonları ve cümbüş mekanları gibi kapalı yerlere, 16 Temmuz'dan itibaren yalnızca aşılı bireylerin girişine izin verilecek. Lokanta, kafe ve barların kapalı alanlarına da aşısız şahıslar alınmayacak.

: İlginize Sürükleyebilir Kahreden görüntü! Valilik'ten açıklama geldi...Bir ilçe ona ağlıyor! Gizem acısı...İşte en kısmetsiz yaş grubu!

Kazançlarının büyük kısmı turizme bağlı olan Yunanistan'da Kalkınma Bakanı Adonis Georgiadis, tertip ettiği basın buluşmasında, "Turizm sektörümüzün sıradan biçimde devam edebilmesi ve işleyebilmesi için pandeminin hakimiyetini kaybettiğimiz izlenimini vermemek çok ehemmiyetli. Yunanistan ekonomisinin durumu, önlemlere ne kadar uyduğumuza ve pandemiyi ne kadar hakimiyet ettiğimize bağlı olacak." ifadesini kullandı.

11 milyon popülasyonlu Yunanistan'da salgının başından bu yana 444 bin 783 hadise, 12 bin 806 Kovid-19 kaynaklı vefat kaydedildi.
Ülkede ulusun yüzde 41'i aşı sürecini bitirmiş bulunuyor.

Son dakika: Delta varyantına yakalanan on binlerce hasta incelendi... İşte en şanssız yaş grubuSon dakika: Delta varyantına tutulan on binlerce hasta incelendi... İşte en kısmetsiz yaş grubu

Özellikle iş eforunu oluşturan ve eğitimlerini sürdüren genç popülasyonun aşılama oranını artırmak için en az bir doz aşı vurulan 18-25 yaş arası vatandaşlara 150'şer avro nakit teşviki sağlanıyor. Askeri personele ise her doz aşının ardından 5 günlük izin veriliyor.

Ülkeye gelen turistlerin de aşılı olması veya varıştan en fazla 72 saat evveline ait PCR test neticesinin olumsuz çıktığını beyan etmesi gerekiyor. Bunlara ek olarak Yunanistan'ın hudut noktalarında ziyaretçilere gelişigüzel süratli tanı testleri uygulanıyor.