Yunanistan’da 'metoo' davası: Olimpiyat şampiyonu sporcu, antrenörünü, 11 yaşında kendisine tecavüzle suçluyor

Yunanistan’da 'metoo' davası: Olimpiyat şampiyonu sporcu, antrenörünü, 11 yaşında kendisine tecavüzle suçluyor

Yunanistan'da sadece spor dünyasında değil, tüm Yunan kamuoyunda büyük yankı uyandıran davalardan biri Atina'da başladı.

22 yaşındaki yelken şampiyonu kadın, henüz 11 yaşındayken alıştırmanı Triandafilos Apostolou tarafından tecavüze uğradığını ve lüzumlu cezanın kendisine verilmesini istedi.

Kimliğinin saklı kalması için ismi gizli yakalanan davacı sporcunun isteği üzerine ifadesi kapalı kapılar arkasında alındı.

Mahkemenin ilk celsesinde yargıçlara ifade veren sporcu, yelken alıştırmanı Apostolou'nun kendisine karşı gösterdiği "yakın alakanın" hakikat emelinin 11 yaşındaki bir kız çocuğunun kavramasının olası olduğunu söyledi.

Yunanistan’da metoo davası: Olimpiyat şampiyonu sporcu, antrenörünü, 11 yaşında kendisine tecavüzle suçluyor

Sofia Bekatorou, uğradığı cinsel hamleyi Yunanistan sporunda ilk anlatanlardan biriydi. 

Aynı sporcu 11 yaşında uğradığı bu tecavüzün yarattığı travmaları hali hazırda üzerinde taşıdığını belirtti.

Genç sporcu, 12 sene sonra, niye şimdi davacı olmaya karar verdiği yolundaki sualleri; tecavüze uğradığını 2020 senesinde açıklayan 2004 Olimpiyat şampiyonu Sofia Bekatorou'nun cesaretinden esin aldığını dile getirerek cevapladı.

Yelken sporcusu, aynı sene antrönör Apostolou hakkında dava açtığını söyledi.

22 yaşındaki sporcu, utançlarından acı vakaları dile getiremeyenlerin suskunluklarını bozması için şikayetçi olmaya karar verdiğini korundu.

Mahkemeye, ailesinin yanında, Sofia Bekatorou ile el ele gelen genç sporcuya basın ve kamuoyu destek veriyor.

Bekatorou "Umarım çocuk yaştaki sporcuları istismar eden bu gibi insanlar hak ettikleri cezayı alırlar. Zira, biz tecavüze uğrayanlar, bize bu makûsluğu yapanların cezasız kalması karşısında hiçbir şey yapamıyorduk. Psikolojimiz büyük travmalar almıştır. Buna bir son verilmesi için lüzumlu cezanın çıkmasını bekliyoruz" dedi.

Yunanistan’da metoo davası: Olimpiyat şampiyonu sporcu, antrenörünü, 11 yaşında kendisine tecavüzle suçluyor

ALIŞTIRMANDAN 'EVLENMEK İSTİYORDUM' SAVUNMASI

Bekatorou'nun öne çıkarak uğradığı hamleyi paylaşması Yunanistan'da #metoo hareketini başlattı.

2020 senesinden bu yana tutuklu bulunan Apostolou ise "tecavüz yargılamasını" yalanlamaya, çıkarıldığı duruşmada da devam etti.

Apostolou, geçen sene medyaya yaptığı açıklamalarında "Kızın 11 yaşından büyük olduğunu; ve 18 yaşına geldiğinde kendisiyle evlenmek istediğini" iddia etmişti.

Yunan televizyonunda kimliği saklanarak açıklamaları yer alan genç sporcu, alıştırmanı tarafından 9 yaşından itibaren laflı tacize uğradığını anlatmıştı.

Son birkaç senede artan biçimde, #metoo kampanyaları neticesinde bir hayli kadın ve bazı vaziyetlerde de erkekler, bu yafta altında uğradıkları tacizi anlatıyor.