Yunanistan’da panik… ‘Tehlikeli’ kargo taşıyan uçak düştü!

Yunanistan’da panik… ‘Tehlikeli’ kargo taşıyan uçak düştü!

Yunanistan’ın Kavala şehri yakınlarında riskli maddeler taşıdığı belirtilen bir kargo uçağı düştü. Mesken yerlerine yakın bir alana düşen uçağın havada infilak ettiği açıklanırken bölgeye bir hayli riskli

Yunanistan'ın kuzeyindeki Kavala şehri yakınlarında büyük bir kargo uçağı, havada infilak etti ve bir alev topuna dönüşerek mesken yerlerine yakın bir alan düştü.

Sırbistan Korunma Bakanı yaptığı açıklamada 8 şahsiyet tayfanın tamamının can verdiğini açıkladı. Sırbistan tarafından yapılan açıklamada uçakta 11 ton silah olduğu belirtildi. Uçakta aynı zamanda Bangladeş'e sevk edilen mayınlar da vardı. 

Atina Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre görgü şahitleri, Antonov An-12 tipi uçağın yandığını ve dün gece geç saatlerde bölgenin üzerinde uçarken patlamalar dinlediklerini söyledi.Yunanistan’da panik… ‘Tehlikeli’ kargo taşıyan uçak düştü, tüm mürettebat hayatını kaybettiUçağın havada bir alev topuna döndüğü anlar bölge ulusu tarafından böyle kaydolundu

8 MÜRETTEBATI VARDI

Ordu ve patlayıcı uzmanları, sekiz tayfanın bulunduğu uçağın enkazda bulunan riskli maddelerden dolayı enkaza yanaşmadan evvel drone’lar kullanarak bölgede arama yapıyor.

Yunan devlet televizyonu ERT’ye konuşan bölge serinkanlıyı Giorgos Archontopoulos uçağın motorunu dinler dinlemez bir şeylerin yanlış olduğunu sezdiğini anlattı ve “Dışarı çıktım ve motorun yandığını gördüm." dedi.

#καβαλα#Φωτια_τωρα pic.twitter.com/uKxxplkgfT

— Εγώ ο Απαισιότατος @egwapaisiotatos July 16, 2022

Yerel yetkililer, kaza yerine yedi itfaiye taşıtının konuşlandırıldığını ancak devam eden patlamalar sebebiyle enkaza yanaşamadıklarını söyledi.

Belediye başkanının dayanakçılarından biri ERT'ye, kazanın ardından iki saat süresince patlamaların dinlendiğini söyledi.Yunanistan’da panik… ‘Tehlikeli’ kargo taşıyan uçak düştü, tüm mürettebat hayatını kaybetti Bölgedekiler uçak havadayken kerelerce patlama sesi duydular... Uçak düştüğünde ise bir defa daha vahim bir patlamayla böyle yandı

11 TON RİSKLİ MADDE!

Yunan medyayı, uçakta sekiz bireyin bulunduğunu ve çoğu patlayıcı olmak üzere takribî 11 ton ‘riskli madde’ taşıdığını bildirdi. Ancak yerel yetkililer, kargo hakkında özel bir bilgiye sahip olmadıklarını ve gemideki personel rakamının değişkenlik gösterebileceğini aktardı.

ERT televizyonu polisin hadise yerindeki gazetecilerden maske takmalarını istediğini bildirdi.

Yunan Sivil Havacılık yetkilileri, uçağın Sırbistan'dan Ürdün'e gittiğini söyledi. Sovyet üretimi bir turboprop tipi uçağın Ukraynalı bir işletmeye ait olduğu açıklandı.

Kaza mahallinden dağılan güçlü bir koku sebebiyle temkin olarak, belediye, polis ve itfaiye yetkililerinden oluşan bir koordinasyon kurulu, kaza mahalline en yakındaki iki semtin uysallarına tam gece pencerelerini kapalı yakalamalarını ve maske takmalarını söyledi.

Yetkililer uçakta bataryalarda kullanılan malzemelere eş riskli kimyeviler olup olmadığını öğrenmediklerini söylediler.Yunanistan’da panik… ‘Tehlikeli’ kargo taşıyan uçak düştü, tüm mürettebat hayatını kaybettiSabah havanın aydınlanmasıyla dev uçağın enkazı böyle görüntülendi

ENKAZA YAKLAŞMIYORLAR

Yunan devlet televizyonu, bugün, ordu ve patlayıcıların yanı gizeme Yunan Atom Enerjisi Kurulu uzmanlarının, meçhul kargonun zehir absürt olasılığına karşı bölgeye yanaşmadan evvel insansız hava taşıtını kullanmalarının beklendiğini söyledi.

Bu sabah erken saatlerde zehirli dumanlar sebebiyle solunum kasveti sürükleyen iki itfaiyeci sağlık kurumuna kaldırıldı.

Yunan Sivil Havacılık, uçak kaptanının uçağın motorlarından birinde bir mesele olduğu mevzusunda yetkilileri uyardığını ve kendisine Selanik ya da Kavala havalimanlarına inme alternatifi verildiğini aktardı.

Kaptan daha yakın olan Kavala'yı seçim etti ve acil iniş yapması gerektiğini söyledi.

Hemen ardından uçakla bağlantı kesildi. Uçak, havaalanının takribî 40 kilometre batısında düştü.Yunanistan’da panik… ‘Tehlikeli’ kargo taşıyan uçak düştü, tüm mürettebat hayatını kaybettiArama kurtarma takımları enkazda bulunabilecek riskli ve zehirli maddeler suratından bölgeyi drone ile tarıyor

‘GÜVENLİĞİNİZ İÇİN UZAKLAŞIN’

Paggaio belediye başkanı Filippos Anastassiadis, kazadan bir saatten azıcık fazla bir müddet sonra, "Birkaç dakika evveline kadar patlamalar duyuyorduk" ve kaza mahallinden takribî 300 metre uzakta olduğunu söyledi.

Bölgedeki millet uçağın düşmeden evvel zati havada infilak ettiğini söylediler. Devlet televizyonunda yayınlanan canlı görüntülere göre, uçak havadayken hâlâ yanıyordu.

Bir itfaiyeci hadise yerinde gazetecilere "Güvenliğiniz için uzaklaşmalısınız. Uçağın riskli cephane taşıdığına dair bir bilgi var.” dedi.