Yunanistan'ın Türkiye korkusu ortalığı karıştırdı! AB'de Rusya depremi...

Yunanistan'ın Türkiye korkusu ortalığı karıştırdı! AB'de Rusya depremi...

Rus petrolüne yaptırım uygulamak için harekete geçen Avrupa Komiteyi'nun tasarıları Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Malta’nın yaptığı yoğun lobi çalışmaları sebebi ile ayrılındı. Yunanistan

Avrupa Komiteyi'nun Ukrayna işgali sonrası Rusya'ya uygulamayı tasarladığı altıncı yaptırım kutuyu görüş ayrılıkları sebebi ile sekteye uğradı.

AB Komiteyi Başkanı Tümörsüle von der Leyen, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Rusya Devlet Başkanı Putin'in Ukrayna'daki acımasızlığı sebebiyle yüksek bir bedel ödemesi gerektiğini belirterek Rusya'nın AB'ye petrol ithalatının tamamen menedilmesinin tasarlandığını duyurmuştu.

AB'Yİ AYRILAN YASAK KARARI

Yasak teklifi aza ülkeler arasında müzakerelere neden oldu. Rus petrolüne ekonomik bağımlılığı had safhada olan Macaristan ve Slovakya teklife onay vermelerinin muhtemel olmadığını Brüksel’e resmen iletti.

YUNANİSTAN-KIBRIS VE MALTA'DAN LOBİ ÇALIŞMASI

Komite, AB ülkelerinin bayrağını taşıyan ya da AB yurttaşlarının mülkiyetinde olan gemilerin Rus Petrol mahsullerini taşımasının menedilmesini de önerdi. Kutunun bu kısmına itirazlar Yunanistan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Malta’dan geldi.

İngiliz Telegraph Gazetesi bu üç ülkenin yaptığı yoğun lobi çalışmaları sonrası Rus petrolüne getirilecek yasağın dağılındığını yazdı.

ATİNA'NIN TÜRKİYE FOBİSİ

Kapasite olarak dünyadaki petrol tankerlerinin dörtte birinden aşırısına sahip olan ve nakliye işine büyük miktarda bağımlı olan Atina kendilerinin sahneden çekilmesi vaziyetinde aralarında Çin ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerin devreye gireceğini korunuyor.

Yunan yetkililerin yoğun baskısı ve yaptırım kolisinin tamamını veto etmekle tehdit eden Macaristan sebebi ile AB'nin yasak tasarıyı şuan sallantıda görünüyor.

FINANCIAL TIMES: YASAK RAFA KALKTI

Financial Times Gazetesi Rus çiğ petrolü taşımasını menetme tasarılarının rafa kalktığını iddia ettiği yazısında "AB karlı petrol sanayisini hedef alarak Vladimir Putin rejimi üzerindeki ekonomik baskıyı artırmaya çalışıyor. Ancak önerilen tedbirler bir dizi AB ekonomisini sert biçimde vurma tehlikeyi taşıyor. " ifadelerine yer verdi.

Yunanistanın Türkiye korkusu ortalığı karıştırdı ABde Rusya depremi...
AB Komiteyi Başkanı Tümörsüle von der Leyen'in Macaristan ziyareti

İKNA TURLARI: SON DURAK VİKTOR ORBAN

Kurulun başkanı Tümörsüle von der Leyen son büyümeler sonrası Macaristan başbakanı Viktor Orban ile görüşmek için Budapeşte'ye uçmak zorunda kaldı. Komite, Macaristan'ı ekstra zaman ve potansiyel mali destek sunarak yaptırıma ikna etmeye çalışıyor.

Macaristan başbakanı, Von der Leyen'in Rus petrol ithalatını sene sonuna kadar düzeyli olarak durdurma önerisine karşı son durak olarak görülüyor.

SON TARİH 2024

Bulgaristan da bir muafiyet öneri edilmediği takdirde yaptırım kolisini veto etmekle tehdit etti.

Komite başkanının tasarılarına göre, Rusya'nın çiğ petrol talebinin altı ay içinde, arıtılmış mahsullerinse sene sonuna kadar menedilmesi tasarlanıyor. AB'li yetkililer, Macaristan ve Slovakya'ya 2024'ün sonuna kadar önleme uymaları için zaman verirken, Çek Cumhuriyeti'ne o senenin Haziran ayına kadar uyması öneri edildi.

MACARİSTAN GERİ ADIM ATMIYOR

"Şimdiye kadar tüm yaptırım kolileri lehinde rey kullandık, ancak bu sonuncusu Macaristan'daki enerji talebinin güvenliğini yok edebilir" diyen Macaristan dışişleri bakanı Peter Szijjarto yaptırım kutusuna ait şunları söyledi;

"Macaristan, Avrupa Komiteyi'nun Rusya'ya müteveccih yaptırım teşebbüsüne, Macaristan için mesele teşkil ettiği ve çözüm teklifi kapsamadığı için rey vermeyecek. Teklif, Macaristan ekonomisi için atom bombası gibi ve tutarlı enerji talebimizi yok edecek "

EN RADİKAL VE EN EHEMMİYETLİ KARAR

Rus petrolüne uygulanan ambargo, AB'nin Ukrayna savaşına tepki olarak attığı en radikal ve en ehemmiyetli adım olarak görülüyor.

Enerji ve Pak Hava Araştırma Merkezi'nden CREA alınan bilgilere göre 24 Şubat'ta çatışmanın başlamasından bu yana 27 AB abonesi ülke Rus petrolüne takribî 24 milyar Euro tüketti .