Yurt genelinde kiralık ev çilesi! Hangi şehirler 'abarttı'? Böyle giderse öğrenciler okullarını donduracak! 

Yurt genelinde kiralık ev çilesi! Hangi şehirler 'abarttı'? Böyle giderse öğrenciler okullarını donduracak! 

"Kadıköy'de kiralık konut bulunamıyor... Bağcılar'da bodrum kat 2 bin 500 liradan başlıyor... Fatih'te talebeler caddede kaldı..." Hep İstanbul'u konuşuyoruz ancak yurt genelinde de gidişat farksız.

Türkiye genelinde son bir yıldır konut maliyetleri doruğu gördü. Buna bağlı kira fiyatları da tavan yaptı. Kira çoğalışının ülke genelindeki senelik çoğalış oranı yüzde 34,6 olarak ölçüldü. Takribî bir buçuk sene kapalı olan mekteplerin de açılmasıyla yurt genelinde 'uygun maliyete kiralık konut bulmak' neredeyse olanaksız bir hale geldi.
Devlet, Avrupa’daki konut kiralama işletmeyi modeli gibi yöntemler üzerinde duruyor. 

Peki Türkiye'nin hangi şehirlerinde gidişat daha korkunç. Bir resim sürüklemek istedik.İŞTE 'EN ÇOK ÇOĞALIŞ' LİGİNDE GİDİŞAT: ŞAMPİYON MERSİN, İKİNCİ DİYARBAKIR

Senelik bazda kira çoğalışlarının azami olduğu şehir yüzde 59,2 ile Mersin. Onu yüzde 55,2 ile Diyarbakır, yüzde 51,5 ile Tekirdağ, yüzde 46,7 ile Şanlıurfa ve yüzde 42,3 ile İstanbul izliyor.

"DİYARBAKIR'DA İSTANBUL'A GÖRE GİDİŞAT DAHA KORKUNÇ"

Diyarbakır Emlak Komitecileri ve Müşavirleri Derneği Başkanı Mustafa Koç'a göre kentteki gidişat İstanbul'dan daha korkunç. "Şu an kiralık konutumuz yok" diyen Başkan Koç "Diyarbakır, hep dikkat sürükleyen İstanbul'u kira çoğalışları bakımından geçmiş vaziyette. Gelen talebe ve aileler şu an kiralık konut bulamazlar. Kira maliyetleri de minimum fiyatı hemen hemen geçmiş vaziyette. Bir kere şehrimizde 15-20 bin etrafında ev kasveti sarihi var. Bu gidişat şehrimizdeki kira maliyetlerini oldukça artırıyor. Biz bazen konut sahipleriyle konuşuyoruz ve yaptıklarının doğru olmadığını söylüyoruz. Ancak onlar da 'Ben şu kadar paraya konut aldım. Aldığım kira evin taksitini karşılamazsa ben hasar ederim' diyor. Daha Öncekinden iki talebe toplanıp bir konut kiralayabiliyordu ancak bu gidişat artık oldukça güç"

Yurt genelinde kiralık ev çilesi Hangi şehirler abarttı Böyle giderse öğrenciler kayıtlarını donduracak

EN AZ ÇOĞALIŞIN OLDUĞU ŞEHİR: VAN

Kira çoğalışının en düşük olduğu kent ise yüzde 12,7 ile Van. Van'ı; Eskişehir, Erzurum, Trabzon ve Manisa izliyor. Bol sıfırlı emlak haritasının ‘yıldızı’ Van'daki vaziyeti ise Van Emlakçılar Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Özdek özetledi. "Şehir genelinde yeni evlere lüzum olduğu için kira oranlarımız çoğalmış vaziyette" diyen Özdek "Ev stoklarımız ermiş vaziyette. Ciddi bir popülasyon çoğalışı sebebiyle de kiralık konutumuz kalmadı diyebiliriz. Daha evvel bin lira olan daireler artık bin 500'lere çıktı. 1+1'ler daha evvel 750 lirayken şu an bin 250 lira civarına izliyor. Eli boş dönen talebelerimiz, hocalarımız ne yazık ki oluyor. Maliyetlerin kolay kolay ineceğini düşünmüyoruz. Biz talebelerimize, memurlarımıza oldukça destek olmaya çalışıyoruz. Ancak ev kasveti yaşandığından ister istemez yüzde 30-40 seviyelerinde bir çoğalış yaşandı" dedi.

Yurt genelinde kiralık ev çilesi Hangi şehirler abarttı Böyle giderse öğrenciler kayıtlarını donduracak

TALEBE DETAYI: SENELİK BAZDA SONDAN İKİNCİ OLAN ESKİŞEHİR AYLIK BAZDA BİRİNCİ!

Senelik bazda çoğalışta 81 kent içerisinde 80'inci sırada bulunan 'talebe kenti' Eskişehir, mekteplerin açılmasıyla beraber 'aylık bazdaki çoğalış ligi'nde ise birinci sıraya tırmandı. Eskişehir'de Temmuz'a mukayeseyle Ağustos için yaşanan çoğalış yüzde 10,8. Eskişehir'i; Sakarya, Aydın, Konya ve Manisa izliyor. Aylık bazda en çok çoğalışın görüldüğü Eskişehir'deki vaziyeti Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Çelik anlattı. "Pandemi yarıyılında çok iyi gördük ki, talebeler gidince şehrimiz bomboş kalıyor. Biz talebenin halinden çok iyi kavrayan bir şehiriz. Eskişehirli konut sahipleri fedakarlık yapıyor" diyen Çelik "Şehrimize gelen muhacirlerin kışın boş kalan konutları doldurması da çoğalış nedenlerine ilave edilebilir. Bölge bölge değişmesiyle beraber şehir genelinde yüzde 30-40 arasında geçen yıla oranla bir kira çoğalışı yaşandı. Bir yıl evvel 600 liraya kiraladığımız konutlar artık bin liradan alt verilmiyor" tespitinde bulundu.

"ÇOCUKLARINI BİR YIL BEKLETMEK İSTEYENLER VAR"

Çelik talebeler için korkunç vaziyeti 'Koşullar böyle devam ederse çocuğumu bir yıl okutmayacağım, bekleteceğim' diyen veliler var" laflarıyla anlattı.

Yurt genelinde kiralık ev çilesi Hangi şehirler abarttı Böyle giderse öğrenciler kayıtlarını donduracak
sahibinden.com Pazarlamadan Mesul Genel Müdür Destekçisi Nazım Erdoğan "Ev Piyasası Görünüm raporuyla emlak piyasasındaki büyümeleri, bölge ve şehirler bazında yakından izliyoruz. Bu sayede gayrimenkul alan ve satan bireylere bilgiyle operasyon yapma fırsatı sunuyoruz" dedi.

YALNIZCA ÜÇ ŞEHİRDE GEÇEN AYA GÖRE KİRALAR DÜŞTÜ

Aylık bazda en düşük çoğalışın görüldüğü şehirler ise yüzde 1,1 ile Mardin onu yüzde 0,8 ile Tekirdağ izliyor.  Kayseri, Van ve Trabzon ise geçen aya göre kira oranını düştüğü üç şehir.

YURT GENELİNDE SENELİK ÇOĞALIŞ ORANI YÜZDE 34,6 

Emlak piyasasındaki bu tabloyu değerlendiren BETAM Direktörü Prof. Dr. Seyfettin Gürsel de dikkat sürükleyen tespitlerde bulundu.

Senelik kira çoğalışının ülke genelinde yüzde 34,6’yı bulduğunu andırdıran Gürsel "Ancak bu çoğalış, son dört ayda yaşandı. Kiralık bülten rakamlarındaki metamorfozu kiralık ev talebinin, kiralanan ev rakamındaki başkalaşımı da arzın göstergeleri olarak dikkate aldığımızda arzın arza mukayeseyle çok daha güçlü bir biçimde çoğaldığı görülüyor. Kiralık ev arzında gözlemlenen güçlü çoğalışın arkasında mekteplerin ve üniversitelerin surat surata eğitime geçmelerinin de hisseyi var. Geçen sene bu tesir mevcut değildi" dedi.

Büyük şehirlerdeki cari kira çoğalışlarında görülen değişikliğe de değinen Prof. Gürsel, şunları vurguladı: 

-Büyük şehirlerde gerek satılık gerek kiralık ev piyasalarında her zaman büyük değişiklikler mevcut, başka bir deyişle bu özellik son senenin olgusu değil. Sebebi de her şehirde talep ve arzın zaman içinde çok farklı hareket edebiliyor olması. 

Yurt genelinde kiralık ev çilesi Hangi şehirler abarttı Böyle giderse öğrenciler kayıtlarını donduracak
"İSTANBUL'DAKİ ÇOĞALIŞIN NEDENLERİNDEN BİRİSİ KENTSEL DEĞİŞİM"

-Üç büyük şehre odaklanırsak; Ankara ve İzmir’de son bir senede vasati kiralarda takribî yüzde 31 çoğalış gerçekleşirken İstanbul’da çoğalış yüzde 51’e ulaştı. İstanbul’da kiralar 2019’un güzünden itibaren değişik iki kente mukayeseyle daha süratli çoğalamaya başlamıştı. Bu trend halen devam ediyor. Kentsel değişim faaliyetlerinin İstanbul’da değişik iki ile mukayeseyle daha yaygın olması bu farkı açıklayan sebeplerden biri olabilir.  

-Ev piyasalarında talep ve arz zaman içinde çok farklı hareket edebiliyor. Mersin, Diyarbakır ve Kayseri’de son bir senede Türkiye ortalamasının çok üzerinde kira çoğalışlarının ortaya çıkmış olması bu şehirlerde arza mukayeseyle arzda çok daha yüksek çoğalışların olduğuna işaret ediyor.

Borsada kolay operasyon ve düşük komite için tıklayın