Yüzde 1'lik sınav! Cebindeki kimlik batıyor sandı ama...

Yüzde 1'lik sınav! Cebindeki kimlik batıyor sandı ama...

Kadir Çetinkaya, 2 sene evvel sol memesinde bir batma hissetti. Evvel bunun gömlek cebindeki popülasyon kağıdından kaynaklandığını sandı. Bir zaman sonra şişlik fark edince hekime koştu. Çetinkaya…

Bir kız çocuğu sahibi Kadir Çetinkaya 61, 2019 senesinde sol memesinde sezdiği batma hissinin ardından yaşadığı Yalova’da hekime müracaat etti. Doktorlar İstanbul’da sağlık kurumuna gitmesi gerektiğini söyledikten sonra İstanbul’a gelen Çetinkaya’ya burada meme kanseri olduğu ve acilen operasyon edilmesi gerektiği söylendi.

Elektrik teknisyeni olarak çalışan Çetinkaya operasyon olması gerektiğini bildikten sonra Doç. Dr. Bülent Çitgez’e erişti. Çetinkaya yaşadığı süreci ve meme kanseri öyküsünü şöyle anlattı: “Kızım patoloji neticeme baktı ve kanser olduğumu ben bilmeden evvel kavradı. Çok üzüldüğünü ve hekim aramaya başladığını gördüm. Sağlıklı olursam kızım da üzülmez diye dik durmaya çalıştım. Yüzde 99 bayanlarda olan, erkeklerde yüzde 1’den dahi az görülen bir kanser olduğunu söylediler. Çok afalladım ilk bildiğimde ancak kanser hastaları hekimlerine güvensin.”

ERKEN TEŞHİS KURTARDI

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Abonesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Bülent Çitgez ise hastasının şuurlu davranarak hemen hekime başvurması sayesinde meme kanserinin erken teşhis edildiğini belirtti. Hastanın operasyon ile kanserden kurtulduğunu ve kemoterapi görmesine gerek kalmadan sıhhatine kavuştuğunu ifade eden Doç. Dr. Çitgez, “Hastamız meme başında bir sızı, ele gelen bir kitle tespit etmesi üzerine bize müracaat etiyor. Analizlerde meme kanserinin başlangıç düzeyinde olduğu tespit ediliyor. Hastanın kendini tetkiki ile erken tespiti sayesinde daha başlangıç düzeyinde kanser olduğu tespit edildiğinden ek bir rehabilitasyona gerek kalmadan yalnızca gözetici ilaçlarla yaşamına devam ediyor. Hastanın şuurlu davranması ve hemen hekime başvurması ehemmiyetli. Bu sayede erken teşhis edildi” dedi.

10 MİLYON BİREY KANSERDEN CAN VERDİ

Dünyada her sene takribî 20 milyona yakın insan kanser teşhisi alırken 10 milyon insan yaşamını kaybediyor. Bu sebeple 1-7 Nisan arası Dünya Kanser Haftası olarak muhtelif aktiflikler tertip ediliyor ve kanser hastalığına karşı şuur oluşturulması kastediliyor. Doç. Dr. Çitgez “Küresel Kanser İnsidansı, Mortalite ve Prevalans bilgilerine göre 2020 senesinde dünya çapında 19,3 milyon yeni kanser olayı ve takribî 10,0 milyon kanser nedeniyle vefat alana geldi. Kadın meme kanseri, en sık teşhis edilen kanser cinsi olarak akciğer kanserini geride vazgeçti. Dünya çapında takribî 2,2 milyon yeni meme kanseri olayı tanı alırken, Türkiye’de 2020 senesinde yeni tanı konulan meme kanseri olayı 24 bin 175 olarak hesaplanmıştır. 2013’deri 2017’ye kadar vefat oranı senede yüzde 1,3 eksildi. Bu eksilmenin, meme kanserinde kumpaslı tarama programları, çoğalan farkındalık ve daha iyi rehabilitasyonlar bulmanın bir neticeyi olduğuna inanılmaktadır. Erkeklerde meme kanseri ise tüm meme kanserlerinin yüzde 1’inden daha azını oluşturur” dedi.