Yüzen adalar için önemli adım! Turizme kazandırılacak

Yüzen adalar için önemli adım! Turizme kazandırılacak

Erzurum Tortum'da yer alan 6 surattan isme için adım atıldı. Turizme kazandırılacak adalarda ziyaretçiler için kuruluş yapılacak.

ERZURUM’un Tortum ilçesi Zökün Gölü’ndeki 6 yüzen isme, turizme kazandırılacak. Yüzen adaları ziyarete gelecekler için kompleks bir kuruluş yapılması emeliyle çalışmalara başlandı.

Kent merkezine 55, Tortum ilçesine 5 km uzaklıktaki Zökün Gölü’nde bulunan yüzen adaların turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. Erzurum Valiliği, Megakent Belediyesi, Tortum Kaymakamlığı ve Tortum Belediyesi’nin ortaklaşa yapacağı çalışmayla yüzen adaların ülke ve kent turizmine kazandırılması amaçlanıyor. Yüzen adalara giden yol tertip edilirken, hazırlanan projeyle bölgeye lokanta, seyir terası, çocuk reyin alanları, yürüyüş yolları ve etraf tertip etmesi yapılacak. Proje kapsamında kurulacak kuruluş sayesinde yerli ve yabancı turistlere yüzen adaları görebilecekleri, günlük gereksinimlerini karşılayabilecekleri ve neşeyle zaman geçirebilecekleri sosyal bir alan sağlanmış olacak. Lokantada satışı yapılacak mahsullerin satın alımı için mahallî üreticilere öncelik verilecek ve bu sayede bölge ekonomisine katkı sağlanırken yöresel mahsuller de tanıtılacak.

Yüzen adalar için önemli adım Turizme kazandırılacak

KUDAKA DESTEKLEDİYECEK

Yüzen adaların turizme kazandırılmasıyla alakalı hazırlanan projeye Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı KUDAKA da desteklediyecek. ’Sektörel Rekabet Gücünün Geliştirilmesi Altyapı Programı’ kapsamında desteklenen ve Tortum Belediyesi tarafından uygulanacak olan ’Tortum Yüzen İsmeler Turizme Kazandırılıyor’ projesinin protokolünü imza attıklarını belirten KUDAKA Genel Sekreteri Oktay Güven, "Tortum Belediyesi tarafından sunulan ’Tortum Yüzen İsmeler Projesi’ yardım almaya hak kazandı.

Yüzen İsmeler Tortum ilçe merkezimize takribî 5 km mesafede, Erzurum merkeze ise takribî 55 km uzaklıktaki Zökün Gölü’nde bulunuyor. 6 adet yüzen adananın etrafında yürüyüş yolları, seyir terası, lokanta, vasıta park alanı gibi alt yapı ve üst yapı kuruluşlarını yaptıracağız. Böylece yüzen ismeler gibi bir natürel hoşluğumuzu hem turizme kazandırmış olacağız hem de sağlanacak turizm hareketliliği ile yurttaşlarımızın kazançlarının çoğalmasına katkıda bulunmuş olacağız" diye konuştu.

Yüzen adalar için önemli adım Turizme kazandırılacak

Güven, bir sene içerisinde bitirilmesi tasarlanan çalışmanın 4,5 milyon liraya mülk olacağını bildirdi.