Yüzlerce kişiye umut olacak... 'Durmuş' kalpten nakil yaptılar!

Yüzlerce kişiye umut olacak... 'Durmuş' kalpten nakil yaptılar!

İngiltere'de yapılan bir kalp nakli, acil nakil bekleyen hastalar için umut yarattı. 'Durmuş' bir kalpten yapılan nakil 6 kişiye umut oldu.

İngiltere’deki Royal Papworth Hastanesi'nden doktorlar ölü bir kişiden aldıkları kalbi çalıştırarak 16 yaşında olan bir çocuğa nakletmeyi muvaffak oldu. Bu yolla 10 gün içerisinde 5 çocuğa durmuş kalp nakli gerçekleştirildiği ifade belirtildi. 

İngiltere’deki Royal Papworth Hastanesi'nde Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı’ndan doktorlar, ölü bir kişiden aldıkları kalbi çalıştırarak 16 yaşındaki Anna Hadley isimli başka bir hastaya nakletmeyi muvaffak oldu. İşlemin kalp nakli bekleyen onlarca kişiye umut olduğunu söyleyen doktorlar bu yolun daha fazla yaygın hale gelebileceğini dile getirdi.Yüzlerce kişiye umut olacak... Durmuş kalpten nakil yaptılar
DURAN KALP 7 SAATTE ÖZEL TEKNİK İLE ÇALIŞTIRILDI

İşlemin, "Ölümünden sonra bağış’ (DCD) isimi verilen program dahilinde gerçekleştirildiği dile getirilirken, işlemde uzuvlarını bağışlamayı kabul eden kişinin cansız bedeninden kalp, 7 saat sonra özel bir teknik ile yine çalıştırılmaya başlandı.

Kalp daha sonra 16 yaşında olan Anna Hadley isimli kişiye nakledildi. Hadley’in yanı sıra yaşları 12 ve 16 farklılık gösteren 5 çocuk için aynı metot uygulanarak nakil işlemi gerçekleştirildiği belirtildi.  

"ARTIK DURUP SOLUKLANMIYORUM"

Uygulanan metotla kalp nakli gerçekleşen 14 yaşında olan Freya Heddington da “Uzun yürüyüşlere çıkabiliyor, dağa tırmanabiliyorum ve bunları yapmak için artık durup soluklanmam gerekmiyor” ifadelerini kullandı.

Doktorlar bu işlemin kalp nakli bekleyen onlarca kişiye umut olduğunu söyledi.

Diğer taraftan, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'de Haziran 2019 seneninde ilk sefer ‘kalp ölümünden sonra bağışlanmış bir kalbin başka bir hastaya nakli’ gerçekleştirilmişti.