Zaman ayarlı vurgun

Zaman ayarlı vurgun

Binlerce bireyin para kaptırdığı kripto para borsası Vebitcoin ile alakalı ehemmiyetli ayrıntılar ortaya çıktı. Vebitcoin, 1 ay evvelden alıcı hesaplarını bloke etti. Böyle olunca kimse parasından…

Kripto para platformu Vebitcoin’in 23 Nisan’da harekâtlarını durdurması üzerine Mali Kabahatleri Araştırma Heyeti MASAK tarafından tüm finansal faaliyetlerine bloke konularak, işletmenin CEO’su İlker Baş, eşi Güliz Baş ve 3 çalışanı nezaretine alındı ve sonrasına hapsedildi. Yaşanan büyümelerin ardından mağdurların avukatları yaptıkları açıklamalarda sansasyonel ayrıntıları ortaya koydu.

‘MİLYARLIK TRANSFER’

Mağdur avukatlarından Esra Çevik 23 Nisan tarihi haysiyetiyle Diyarbakır’dan kendilerine erişen ve toplam 200 milyon lira dolandırıldıklarını iddia eden mağdurlara yasal süreçte destekçi olmaya çalıştıklarını söyledi.

Vebitcoin CEO’su İlker Baş’ın nezaretine alınmadan birkaç saat evveline kadar işletmenin içini boşaltmaya devam ettiğini ileri süren Çevik, yalnızca 20 Nisan ile 23 Nisan arasında milyarlık bir boşaltmanın mevzubahisi olduğunu ifade etti. Çevik, “Mağdurlar tarafından bana eriştirilen yurtdışına para aktarım sistemi var. Bu, sitenin sadece son bir hafta içinde binlerce operasyon yaptığına ait ispat teşkil ediyor. Burada bizim tespit ettiğimiz binlerce operasyon içinde sadece bir tane XRP dediğimiz altcoinin transferleri görünüyor.
Zaman ayarlı <strong>vurgun</strong>
Transfer harekâtını yapan Vebitcoin, burada ad gayet sarih. Yapılan harekâtlardan bir misal, 23 Nisan tarihinde başka bir deyişle nezaretine alınmadan birkaç saat evvel saat 12.39’da ise Binance’ye 51 bin XRP transferi yapılmış, devam ettiğimizde 22 Nisan, 21 Nisan tarihlerinde bu biçimde harekâtlar devam ediyor ve milyon doların üzerinde bir XRP aktarımı sadece son bir haftalık operasyon hacmini gösteriyor. Tarihlere baktığımızda nezaretine alınmadan birkaç saat evveline kadar kasayı boşaltmaya devam etmiş” diye konuştu.

HESABI DONDURULDU

Başka bir mağdurun avukatı Avukat Veysi Alphan da, müvekkilinin, 16 milyon TL’lik hesabının 8 Mart tarihinden evvel dondurulduğunu, ardından da 15 Mart tarihinde hesabına bloke konulduğunu belirtti. Müvekkiliyle Muğla’daki Vebitcoin merkezine gittiklerini aktaran Avukat Veysi Alphan, burada, işletmenin CEO’su İlker Baş tarafından tehdit edildiklerini iddia etti.

Canlı Borsa - Altın Maliyetleri - Döviz Kurları için Bigpara