Zelenski açıkladı: Okula isabet eden bomba sonucu 60 kişi öldü

Zelenski açıkladı: Okula isabet eden bomba sonucu 60 kişi öldü

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Luhansk bölgesinde bir mektebe isabet bomba neticeyi 60 etrafında şahsın can verdiğini söyledi.

Luhansk bölgesi Valisi Serhiy Gayday, 90 şahsın sığındığı mektep enkazından 30 şahsın sağ çıkarıldığını duyurmuştu.

Gayday bombayı bir Rus uçağının attığını söyledi. Rus birlikleriyle ayrılıkçı eforların Ukrayna Ordusu'nun çevresini sarmaya çalıştığı Luhansk'ta şiddetli çarpışmalar yaşanıyor.

Bilohorivka, Ukrayna eforlarının elindeki Severodonetsk'e yakın ve bölgenin dış semtlerinde Cumartesi şiddetli çatışmalar oluğu bildirildi.

Telegram kanalında patlamaya ait bilgi veren vali, itfaiyecilerin binayı saran alevleri üç saatte söndürebildiğini belirtti. Vali Gayday, neredeyse tüm köy ulusunun, mektebin bodrumunda saklandığını da açıkladı.

Hamle ile alakalı açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, sivillerin yaşamlarının her biçimde korunması gerektiğini korundu ve görüntüler karşısında korkuya düştüğünü söyledi.

Zelenski açıkladı: Okula isabet eden bomba sonucu 60 kişi öldü

Gayday, Sihpilovo isimli komşu köydeki bir evin de Rus bombardımanına uğradığını ve burada da 11 şahsın mahsur kaldığını ifade etti. Pazar sabah saatlerinde Ukrayna'nın doğusundan da çatışma haberleri geldi.

Rusya yanlısı ayrılıkçı yetkililere göre, Ukrayna ordusu Donetsk kentini ve Holmivskyi kentini bombaladı.

24 Şubat'ta başlayan Rus işgali, BM'nin bilgilerine göre en az 2345 sivilin vefatına ve 2919 sivilin yaralanmasına yol açtı. Her iki tarafın eforlarından da binlerce şahsın can verdiğine ve yaralandığına inanılıyor.

Çatışmanın başlamasından bu yana 12 milyondan fazla şahıs konutlarından olurken, 5,7 milyon şahıs ülke dışına kaçtı.

Donetsk ile beraber Donbas bölgesinin bir kısmını oluşturan Luhansk'ın büyük kısmı son sekiz yıldır ayrılıkçı eforların elinde.