Zelenski cumartesi günü Ankara’ya geliyor

Zelenski cumartesi günü Ankara’ya geliyor

Ukrayna'nın doğusunda yaşanan büyümeler sürerken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelinsky başkanlığında bir kurulun cumartesi günü Türkiye’ye gelmesi bekleniyor.

Ziyaret evvelinde Ankara’dan Ukrayna ve Rusya arasında süren gerilimle alakalı ilk yorum geldi. Üst seviye bir yetkili, “Ankara süreci yakından takip ediyor. Hedef mütarekenin kalıcı hale gelmesi. Sulhun kuruluş edilmesi için her zaman karşılıklı hukuktan yanayız. Türkiye, bölgesinde kararın sağlanması için mücadelelerini sürdürüyor” dedi.

ATİNA İLE TOPLANTI

Doğu Akdeniz’de düşen tansiyona da dikkat toplayan kaynaklar, Yunanistan ile diplomatik ve askeri görüşmelerin başladığını andırdırdı. Kaynaklar, “Bu adım Türkiye’nin diyaloğa sarih olduğunun bir göstergesi. İki ülke arasında güven çoğaldırıcı tedbirler buluşması yapılacak” dedi. Güvenlik kaynakları Azerbaycan ile Türkiye’nin tek ordu ile tatbikat yapmasının da gündemde olduğu bilgisini paylaştı.

LİBYA İLE İŞBİRLİĞİ

Libya’da silahların susmasının ardından yaşanan süreçle alakalı ise kaynaklar, “Bundan evvel olduğu gibi bundan sonra da Libya ile temas devam edecek. Karşılıklı ziyaretler her zaman olabilir” ifadesini kullandı. Güvenlik kaynakları, Suriye’de Beşar Esad’ın davranışına dair Rusya ile görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “Ankara-Moskova hattında son kurulan temaslar yapıcı bir etrafta geçti. Rejimin uygunsuz hareketlerinin yinelenmemesi iletiyi verildi” değerlendirmesi yaptı.