Zelenski: Rus birlikleri kademeli olarak Harkiv’den geri itiliyor

Zelenski: Rus birlikleri kademeli olarak Harkiv’den geri itiliyor

Günlük millete sesleniş konuşmasında Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rus birliklerinin kademeli olarak Harkiv’den geri itildiğini duyurdu. Zelenski, “Devletimizin Silahlı Güçleri, Harkiv bölgesinden

Zelenski, Rus birlikleri geri itmek için 'insanüstü bir biçimde çabalayan' Ukrayna birliklerine minnettar olduğunu belirterek, “Ukrayna Silahlı Güçleri, topraklarımızı ve ulusumuzu kurtarmak için her şeyi yapıyor. Herson, Melitopol, Berdyansk, Mariupol ve öteki tüm şehirlerimizi kurtarmak için” ifadelerini kullandı.

ENERJİ YAPTIRIMLARI İÇİN YOL HARİTASI ÖNERİLDİ

 Michael McFaul ve Andriy Yermak başkanlığındaki özel bir beynelmilel uzman grubunun, enerji yaptırımları için bir yol haritası önerdiğini bildiren Zelenski önerilen yol haritasıyla alakalı olarak, “Bu, Rusya'nın bu savaşı finanse etmesini gerçekten güçleştirmek için ne yapılması gerektiğini açıklayan detaylı bir evraktır, ancak aynı zamanda Rus enerji kaynaklarındaki kısıtlamalar sebebiyle küresel ekonominin de hasar görmemesi için. Bu, rasyonel olarak hazırlanmış bir evraktır ve uygulanmasına müteveccih çalışmalar şimdiden başlamıştır” dedi.

 ALMANYA VE HOLLANDA DIŞİŞLERİ BAKANLARIYLA GÖRÜŞTÜ

 Ayrıca Zelenski millete sesleniş konuşmasında, beynelmilel temaslarından da bahseden Zelenski, Slovak ve Malta meclislerine seslendiğini, Kiev’de Almanya ve Hollanda dışişleri bakanlarıyla görüştüğünü ve Ukrayna’nın savaş sonrası yine inşasına nasıl katkı sağlanabileceğinin detayları mevzusunda görüşüldüğünü belirtti.

 UKRAYNA’NIN İLK CUMHURBAŞKANI YAŞAMINI KAYBETTİ

 Öte yandan Zelenski, Ukrayna’nın ilk Cumhurbaşkanı Leonid Makarovych Kravchuk’un yaşamını kaybettiğini duyurdu. Zelenski Kravchuk’la alakalı olarak, “Çocukken İkinci Dünya Savaşı'ndan sağ çıktı, işgalden kurtuldu. Leonid Makarovych hürlüğün neye mülk olduğunu öğreniyordu. Ve tüm kalbiyle Ukrayna için barış istiyordu. Muhakkağım bunu sağlayacağız. Galibiyete ve barışa kavuşacağız” dedi.