Zelenski Rusya'ya böyle meydan okudu... Savaş bölgesinde flaş mesaj!

Zelenski Rusya'ya böyle meydan okudu... Savaş bölgesinde flaş mesaj!

Rusya’nın Ukrayna’ya müteveccih hücumları sürerken, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski Rus füzelerinin hedefi olan kenti ziyaret etti ve burada dikkat toplayan açıklamalara imzalaydı.

Dünyanın gözü kulağı Ukrayna'dan gelen haberlerde... 4'üncü ayındaki savaş ülkenin doğu bölgelerinde sürüyor.

Ancak Rusya füze hücumları ile Ukrayna'nın öbür bölgelerini hedef almaya devam ediyor.

O kentlerden birisi olan Mykolaiv Ukrayna lideri Zelesnki'ye konut sahipliği yaptı.

Dün Rus füze hücumunda 2 şahsın can verdiği kenti ziyaret eden Zelenski dikkat toplayan açıklamalara imzalaydı.

Zelenski Rusyaya böyle meydan okudu... Savaş bölgesinde flaş mesaj

RESMEN RUSYA'YA ALAN OKUDU

Kentteki askerler ile toplanan Zelenski, savaşta üstün zafer gösterenlere madalya dağıttı ve 'Ukrayna netlikle kazanacak' lafları ile zafere olan inancını bir defa daha dile getirdi.

Zelenski'nin dün Rus füzelerinin hedefi olan bu kentte yaptığı 'zafer' açıklaması 'Rusya'ya alan okudu' şeklini açıklandı.

Askerlerle resim sürükleten Zelenski, 'Cesur adamlarımızın her biri işlerini yapmaya devam ediyor. Netlikle katlanacağız, netlikle kazanacağız' dedi.

Zelenskiy'in bürosundan mevzu ile alakalı yapılan açıklamada, 'Cumhurbaşkanı, Rus eforlarının füze atağı neticeyi devrilen Mykolaiv bölgesel devlet yönetinin binasını sorguladı' denildi.

Mart ayı sonlarında bir Rus füzesinin binaya isabet etmesi sonrası 37 birey yaşamını kaybetmişti.

Zelenski'nin bu ziyaretinin ne zaman yapıldığına dair bir bilgi ise resmi açıklamada yer almadı.

Zelenski Rusyaya böyle meydan okudu... Savaş bölgesinde flaş mesaj

RUSYA KAYIPLARINI HALA AÇIKLAMIYOR

Ukrayna aylardır süren savaşta 20 binin üzerinde Rus askerinin yaşamda kaldığını iddia ediyor.

Rusya ise aylardır askeri kayıpları açıklamaya yaklaşmıyor. Moskova mevzu ile alakalı ilk ve son resmi açıklamasını 2 Mart'ta yapmıştı.

Mevzubahisi açıklamada Rusya'nın savaştaki asker kaybı 498 olarak açıklanmıştı. Bu bilgi o tarihten sonra hiç aktüellenmedi.

Rus güçleri Mart ayı başlarında Mykolaiv'in eteklerine erişmiş ancak Ukrayna korunması sonrasında geri çekilmek zorunda kalmıştı.

300'DEN FAZLA SUBAY ÖLDÜRÜLDÜ

Rus hükümeti silahlı güçlerinin uğradığı vefatların rakamı hakkında seyrek aktüellemeler verirken, yerel idareler ve gazeteler tarafından yapılan bültenler 300'den fazla subayın çatışmalarda can verdiğini gösteriyor.

Rusya eş bir askeri kriz ile Afganistan'ı işgal ettiğinde karşılaşmıştı. Bölgeye Sovyet askerleri ilk olarak 24 Aralık 1979'da Sovyet lideri Leonid Brejnev'in emriyle sevk edilmiş, 10 sene süren savaşta 15 bine yakın Sovyet askeri yaşamını kaybetmişti.

Zelenski Rusyaya böyle meydan okudu... Savaş bölgesinde flaş mesaj

SOVYETLERİ İMHAYA GÖTÜRMÜŞTÜ

1979 senesindeki Afganistan istilası Sovyetleri imhaya götüren unsurlardan birisi olarak nitelendiriliyor. Sovyet ordusu 1989'da ülkeden çekilmiş, savaşın Moskova'ya maliyeti ise devirici olmuştu.

Çekilmeden kısa bir müddet sonra ise Sovyetler Birliği ayrılmış, bu aralarında Ukrayna'nın da bulunduğu 15 ülkenin doğmasına neden olmuştu.