Zelenski'den flaş Zafer Günü mesajı

Zelenski'den flaş Zafer Günü mesajı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, 9 Mayıs Zafer Günü kapsamında yayınladığı iletide, Nazizm ile gayret eden Ukraynalıları anarak, Rusya’nın işgalini, "Bu iki ordunun savaşı değil, bu iki dünya

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski Nazi Almanya'sının teslim tarihi olan 9 Mayıs Zafer Günü kapsamında açıklamalarda bulundu.

Zelenski, Zafer Günü kapsamında yayınladığı iletisinde, Ukraynalı feylesof Hryhorii Skovoroda’nın 'Sinsi bir düşmandan daha riskli bir şey yoktur, ama sahte bir dosttan daha zehirli bir şey yoktur' laflarını anımsatarak, “24 Şubat’ta sahte bir dost Ukrayna’ya savaş açınca bu reeli anladık. Bu iki ordunun savaşı değil, bu iki dünya görüşünün savaşıdır. Skovoroda Müzesi'ni bombalayan ve füzelerinin felsefemizi yok edebileceğine inanan kabaların yürüttüğü bir savaş. Bu onları rahatsız ediyor. Onları korkutuyor. Bunun özü, kendi yollarına sahip özgür insanlar olmamızdır. Bugün bu yolda savaşıyoruz ve kimseye topraklarımızdan bir parça dahi vermeyeceğiz” dedi.

"ATALARIMIZIN YAPTIKLARINI ASLA UNUTMAYACAĞIZ"

Bugün Nazizm’e karşı Zafer Günü’nün kutlandığını ifade eden Zelenski, Nazizm ile gayret eden Ukraynalıları anarak, “8 milyondan fazla Ukraynalının can verdiği İkinci Dünya Savaşı'nda atalarımızın yaptıklarını asla unutmayacağız. Her beş Ukraynalıdan biri konuta dönmedi. Toplamda, savaş en az 50 milyon can aldı. ‘Tekerrür edebiliriz’ demiyoruz zira yalnızca bir çılgın 2194 günlük savaşı yinelemek isteyebilir. Bugün Hitler rejiminin vahim kabahatlerini yineleyen, Nazi felsefesini takip eden, yaptıkları her şeyi kopyalayan bir çılgın” ifadelerini kullandı.

"ZAFER GÜNÜ'NDE, YENİ BİR ZAFER İÇİN SAVAŞIYORUZ"

Geçmişte milyonlarca Ukraynalının Nazizm'e karşı savaştığını, zorlu ve uzun bir yolculuktan geçtiğini ifade eden Zelenski, “Kimseye tarihimizden tek bir parça dahi vermeyeceğiz. Hitler karşıtı ortak yönetimdeki diğer halklarla beraber Nazizm'e karşı galip gelen atalarımızla iftihar dinliyoruz ve kimsenin bu zaferi ilhak etmesine izin vermeyeceğiz, sahiplenmesine de izin vermeyeceğiz. Nazizm'e karşı Zafer Günü’nde yeni bir zafer için savaşıyoruz. Değişik savaşlardan geçtik, ama hepsinin sonu benzerdi. Toprağımıza kurşun ve bombalar ekildi, ancak hiçbir düşman burada kök salamadı. Düşman savaş otomobilleri ve tanklar tarlalarımızdan geçti ama meyve vermedi. Düşman okları ve füzeleri göklerimizde uçuştu ama mavi semamıza kimse gölge düşüremeyecek. Özgür ruhumuzu bağlayacak hiçbir pranga yoktur. Özgür topraklarımızda kök salabilecek hiçbir işgalci yok. Özgür insanlarımıza hükmedebilecek hiçbir işgalci yoktur. Er ya da geç biz kazanırız” diye konuştu.

NAZİ ALMANYASI’NIN RUSLARA TESLİM TARİHİ

Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’nın sonunda Nazi Almanyası’nın ilgisiz koşulsuz teslimiyetini imza attığı tarih olan 9 Mayıs, Sovyetler Birliği tarafından Zafer Günü ismiyle bayram olarak kutlanıyordu.

Bu kutlama, Rusya Federasyonu tarafından devralındı. Almanya banalde 8 Mayıs 1945’te akşam zamanı resmi olarak teslim olmuş, Berlin’deki Alman Meclisi’na Reichstag Sovyet sancağı çekilmişti.

Ancak o sırada Moskova saatiyle tarih, 9 Mayıs olduğu için kutlamalar da her sene o gün tertip ediliyor. Kutlamalara, başşehir Moskova’daki Kızıl Meydan’da askeri eforun sergilendiği geçit merasimi damga vuruyor.