Zelenski'nin çağrısı yanıt buldu... AB'den flaş Rusya açıklaması

Zelenski'nin çağrısı yanıt buldu... AB'den flaş Rusya açıklaması

Rusya'nın atağı ile başlayan savaş Ukrayna'nın doğusunda son hız devam ederken Avrupa Birliği'nden AB flaş bir atak geldi.

Rusya Devlet Başkanı Putin'in emri ile başlayan Ukrayna savaşı 24 Şubat'tan beri binlerce yaşama mülk oldu.

Topraklarının yüzde 20'den aşırısı Rus işgali altında olan Ukrayna ise Donbas için katlanmaya devam ediyor.

Batı'nın Ukrayna'ya sağladığı silah dayanağı Ukrayna ordusunun mukavemetini artırırken AB ve Amerika Birleşik Devletleri bir dizi yaptırımlar ile Moskova'ya diz çöktürmeye çalışıyor.

ZELENSKİ'NİN 'EN KISA ZAMANDA ADIM ATIN' ÇAĞRISI YANIT BULDU

Savaşın ilk gününden beri Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski daha fazla silah dayanağı ve yaptırım için çağrıda bulunuyor.

Son olarak AB'nin yeni yaptırım kutusunu en kısa zamanda onaylaması gerektiğini belirten Zelenski, 'Rusya, savaş ve kızgın Avrupa karşıtı siyaseti sebebiyle artan baskıyı sezmeli' demişti.

Rus altınlarını kapsayan bu kolinin acilen yürürlüğe girmesi gerektiğini belirten Zelenski niyetine erişti.

Altın, Rusya'nın enerjiden sonra en ehemmiyetli ikinci ihracat mahsulü konumunda. Rusya, 2021 senesinde takribî 331 bin ton ile Çin'den sonra en çok altın üreten ikinci ülke konumunda bulunuyordu.

Yeni yaptırım kutusunun bir parçası olarak Rus altınlarına yaptırım uygulamayı düşünen AB'den beklenen adım geldi.

Avrupa Kurulu başkan yardımcısı Maros Sefcoviç Prag'da yaptığı açıklamada, AB'nin Rus altınına müteveccih bir yaptırım rejimi uygulayabilmenin yollarını inceleyeceğini söyledi.

İLK YAPTIRIMI BIDEN AÇIKLAMIŞTI

Son olarak Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden kritik G7 doruğu evveli Rusya'ya müteveccih yeni yaptırımı açıklamıştı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada savaş sebebiyle Rusya'dan altın ithalatının menedileceğini duyurmuştu.

Moskova, geçtiğimiz yarıyılda 'arkadaş olmayan ülkeler' listesi hazırlamış ve bu listede yer alan ülkelere yaptırım kararı almıştı.

LİSTEDE HANGİ ÜLKELER VAR?

Ukrayna'ya savaş bülten eden ve 24 Şubat'tan beri devam eden çatışmaların ilk emrini veren Rusya lideri Putin'in imza attığı kararname ile 'arkadaş olmayan ülkeler' listesi geçtiğimiz haftalarda resmiyet kazanmıştı.

Rusya hükümetinin yayınladığı listede Amerika Birleşik Devletleri, tüm AB ülkeleri yer aldı.

Ukrayna, Karadağ, İsviçre, Arnavutluk, Andorra, İzlanda, Liechtenstein, Monaco, Norveç, San Marino, Kuzey Makedonya’nın yanı gizeme Japonya, Güney Kore, Avustralya, Mikronezya, Yeni Zelanda, Singapur ve Tayvan da mevzubahisi listede yer aldı.