Zelenski'nin eşi Olena Zelenska: Savaş olacağına inanmıyordum, pasaportum bile hazır değildi

Zelenski'nin eşi Olena Zelenska: Savaş olacağına inanmıyordum, pasaportum bile hazır değildi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski'nin eşi First Lady Olena Zelenska, The Guardian Gazetesi'ne dikkat toplayan açıklamalarda bulundu. İşgal evveli savaşın başlayacağına inanmadığını söyleyen Zelenska

Savaşın başladığı ilk günlerde Ukrayna lideri Zelenski, Rusya'nın bir numaralı maksadının kendisi ve ailesi olduğunu açıklamıştı. İşte bu açıklamadan hemen sonra Olena Zelenska ve çocukları oranla daha tehlikesiz bir yere götürüldü ve 2 ayı burada her şeyden uzak sanki bir kafes içerisinde geçirdiler.

First Lady Zelenska bu süreçte yaşadıklarını The Guardian Gazetesi'nden Shaun Walker'a anlattı...

"NE KADAR AZ SÖYLERSEM O KADAR GÜVENDEYİM"

Verdiği ziyarette bu süreçte nerede olduğunu açıklamak istemeyen First Lady, 'Ne kadar az söylersem o kadar güvendeyim' diyor ama bu süreçte değişik değişik yerlere gitse de hep Ukrayna içinde kaldığını dikkat topluyor.

Güvenlik vazifelilerinin tüm elektronik aygıtlarını geride vazgeçmesini söylediği Zelenska, 2 aylık saklanma sürecinde eşi ile çok ender görüşebildiğini ve onu yalnızca tıpkı öteki Ukraynalılar gibi televizyondan izleyebildiğini anlattı.

Muhabirin 'demek televizyonunuz vardı' sualine mizahlı bir biçimde yanıt veren Zelenska, "Benden ipuçları almaya çalıştığını görüyorum. Evet televizyonumuz vardı. Yeraltında değildim" diyor tebessümerek.

Zelenskinin eşi Olena Zelenska: Savaş olacağına inanmıyordum, pasaportum bile hazır değildi

"BERABER YAŞAMIYORUZ AMA EN AZINDAN BİRBİRİMİZİ GÖRÜYORUZ"

First Lady Zelenska hala Rusya'nın bir numaralı gayelerinden bir olsa da artık eşini daha sık görebileceği bir yerde. Zelenska verdiği ziyarette nerede olduğunu söylemese de "Elbette beraber yaşamıyoruz ama artık en azından birbirimizi görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Uzun bir aradan sonra eşi ile ilk görüşmesi sorulan First Lady, "Sarıldık, selamlaştık ve birbirimize nasıl olduğumuzu sorduk. Çocuklar da buradaydı onlar da babalarına sarıldı. Artık birbirimizi görebiliyoruz ve babalarına fiziksel olarak değebiliyorlar, bu işleri azıcık daha basitleştiriyor.” dedi.

"SAVAŞ OLACAĞINA İNANMIYORDUM, PASAPORTUM DAHİ HAZIR DEĞİLDİ"

Savaşın başlamasından evvel nasıl sezdiği sorulan Zelenska, "Her taraftan değişik bilgiler geliyordu. Elbette kimse benimle askeri gizemleri paylaşmadı. Sarihçesi savaşın olacağına inanmıyordum. Pasaportum dahi hazır değildi" ifadelerini kullandı.

Tıpkı kendileri gibi Ukrayna popülasyonunun yarısından aşırısının şu an ailelerinden uzakta olduğuna dikkat toplayan First Lady, "Tüm Ukraynalılar büyük bir psikolojik yük altında. Çoğumuz daha evvel böyle koşullar altında yaşamamıştık. Şimdilik herkes Rusları yenmeye odaklanmış gidişatta ancak savaş bittiğinde ulusu iyileştirmek için büyük bir program olması gerekecek. Önümüzde büyük riskler var" diye konuştu. 

"ZELENSKİ'NİN RUH HALİNDE AFALLATICI BİR BİÇİMDE FARKLILIK YOK"

Kocası ile alakalı düşüncelerini duygusal laflarla anlatan First Lady, Zelenski'nin ne kadar etkileyici olduğuna donakalmadığını belirterek, "O tanıdığım herkesten daha fazla olanaksız vaziyetlerin içerisinden çıkmış birisi. Her zaman etrafındakilere esin verebilen bir yapısı var. Etrafındaki herkes bıraksa dahi o asla pes etmez." diyor ve şöyle devam ediyor;

"Disiplin onun göbek ismidir. Her sabah alarm çalar, kalkar, dişlerini fırçalar, giyinir ve gider. Afallatıcı bir biçimde son aylarda ruh halinde bir farklılık yok. Saklıyor mu? Bunlar savaş bittikten sonra patlak verecek mi? Bunlardan daha çok fiziksel sıhhati için kaygılanıyorum. Zira güç vaziyetleri atlattıktan sonra her zaman hasta olur. Bu mevzuda ona bakmaya çalışıyorum ama her erkek gibi ateşini veya tansiyonunu hakimiyet etmekten beğenmiyor. Ama vaka çıkararak bunları yapmaya çalışıyorum.”

Zelenskinin eşi Olena Zelenska: Savaş olacağına inanmıyordum, pasaportum bile hazır değildi

ZELENSKİ SÖYLEMEYİ UNUTMUŞ, KOCASININ KARARINI TELEVİZYONDAN BİLDİ

First Lady Zelenska kocası ile Zelenski'nin cumhurbaşkanlığı hatta komedyenlik kariyerinden dahi evvel tanıştı .Aralarında büyüyen aşkla beraber 8 sene süresince sevgili olan çift 2003 senesinde evlendi. Eşinin komedyenlik kariyeri ilerledikçe Olena kırmızı halıdan ve namdan uzakta kalmayı seçim etti. 2004’te kızları, 2013’te ise oğulları doğdu.

Zelenski 'Servant of the People' Ulusun Hizmetkarı isimli dizide Cumhurbaşkanını oynadığı rolü ile şan kazandı ve 2018 senesinin sonunda gösterisinin ismini taşıyan bir partiye kaydederek reel yaşamda cumhurbaşkanlığına aday olacağını açıkladı. Zelenska kocasının kararını haberlerden bildi.

Zelenski kararını karısına söylemeyi unuttuğunu söyledi. Dikkat çekici bu ilgisizlik karşısında öfkelenip hiddetlenmediği sorulan First Lady, "Büyük bir duygu yelpazesi' yaşadığını söyledi.

Zelenskinin eşi Olena Zelenska: Savaş olacağına inanmıyordum, pasaportum bile hazır değildi
ONLINE FIRST LADY DORUĞU

Gazeteye verdiği  içten ziyarette garip bir rol oynadığını kabul eden Zelenska, kocasının işi ile tanınan, resmi bir yetkisi olmayan, görünüşü ve elbiseyi ile aralıksız suçlanan bir pozisyonda olmasına karşın yeniden de fark yaratabileceğine inanıyor.

Zelenska, geçtiğimiz sene Kiev'de tertip edilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu on First Lady'nin katıldığı faalliği bu yıl online formatta tertip etmeyi tasarlıyor.