Zenginler de ağlar | Eyvah annem babam tüm mirasımı yiyor...

Zenginler de ağlar | Eyvah annem babam tüm mirasımı yiyor...

Mark Zuckerberg, Bill Gates, Elton John, Jackie Chan, Daniel Craig ve daha pek çok ünlünün de dahil olduğu "çocuklarının servetlerini tüketenler" anlamına gelen SKI Kulübü süratle gelişiyor. Kulübün

Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg, servetinin yüzde 99'unu "insanlığın potansiyelinin geliştirilmesi" için tüketilmek üzere affedeceğini duyurdu. The Voice, X Factor gibi müsabaka formatlarının kurucusu dünyaca ünlü televizyoncu Simon Cowell, milyonlarca sterlinlik varlığının "çocuklara ve köpeklere" gitmesini istediğini açıkladı. Efsanevi Amerika Birleşik Devletlerili yatırımcı Warren Buffett da surat milyarlarca dolar değerindeki servetini en beğendiği beş hayır kuruluşu arasında paylaştırma tasarısını yavaş yavaş hayata geçiriyor.

Bu fazla zenginlerin zenginliklerini kendileri kadar kaderli olmayan bireylerle paylaşmaları elbette büyük bir yüce gönüllülük göstergesi. Fakat bu yüce gönüllülüğün tadını çıkaramayanlar da var. Bunların başında da zenginlerin çocukları geliyor. Çünkü bu adlar çocuklarının, torunlarının hatta torunlarının çocuklarının rahat rahat geçinmesine yetecek servetlerini affettiklerinde, sonraki jenerasyonları servetlerinden yoksun vazgeçmiş oluyor.

SKI KULÜBÜ SÜRATLE GELİŞİYOR

Özellikle son yarıyılda rakamları süratle artan bu zenginler kısaca SKI Kulübü olarak anılıyor. SKI İngilizce "çocuklarının servetlerin tüketenler" anlamına gelen "Spends their Kids' Inheritances" ifadesinin kısaltması. Kulübün azaları paralarını yukarıyada da dediğimiz üzere çoğunlukla hayır işleri için tüketiyor ama sevinci için tüketme yaparak servetini harcayanlar da var.

Zenginler de ağlar | Eyvah annem babam tüm mirasımı yiyor...
Rachel Weisz ve Daniel Craig

DANIEL CRAIG: ‘YA BU PARADAN KURTUL VEYAHUT CAN VERMEDEN EVVEL DAĞIT’

SKI Kulübü son olarak geçtiğimiz günlerde James Bond filmleriyle şöhretine şan, servetine servet katan Daniel Craig'in bir açıklamasıyla gündeme geldi. Craig, servetini eşi oyuncu Rachel Weisz'la olan üç yaşındaki kızına ve ilk konutluluğundan olan erişkin kızı Ella'ya vazgeçmeyeceğini duyurdu ve "Servet çok antipatik bir şey" diye konuştu.

Craig, "Ne demiş daha öncekiler? Zengin bir insan olarak can verdiyseniz zafersiz oldunuz demektir. Bir sonraki jenerasyona büyük paralar vazgeçmek istemiyorum. Benim felsefem şu: Ya bu paradan kurtul veyahut can vermeden evvel dağıt" ifadelerini kullandı.

STING: ‘ÇOCUKLARIM ÇALIŞMAK ZORUNDALAR’

Bir başka dünyaca ünlü İngiliz Sting de 2014 senesinde eş bir açıklama yaptı. 300 milyon dolarlık servetinin geleceğine dair konuşan Sting, "Çocuklarıma, 'Size çok fazla para kalmayacak' dedim, zira paramıza tüketiyoruz. Bir Hayli mesullüğümüz var. Çocuklarıma başlarına bela olacak vakıf fonları vazgeçmeyi gerçekten istemiyorum. Çalışmak zorundalar" dedi.

Ünlü İngiliz Şef Nigella Lawson da aynı biçimde geride kalanlara çok fazla servet vazgeçmeyi düşünmediğini belirterek, "Çocuklarımın rastgele bir parasal güvencesi olmaması mevzusunda çok kararlıyım. Para kazanmamak insanları deviren bir şey" diye konuştu.

GATES'LERİN SERVETİ DE ÇOCUKLARINA GİTMEYECEK

Bu sene başlarında boşandıklarını duyuran Bill Gates ve Melinda French Gates de geçmişte eş bir karar aldıklarını açıkladı. Çiftin 148 milyar dolar ortamında olduğu varsayım edilen ortak servetinin çok ufak bir kısmının üç çocukları arasında paylaştırılacağı geri kalanının ise hayır işleri için tüketileceği öğreniliyor.

Elton John, Jackie Chan, Gene Simmons, James Brown, George Lucas, Andrew Lloyd Webber, Ted Turner, Joan Crawford, Philip Seymour Hoffman, Ashton Kutcher gibi bir hayli ünlü de çocuklarına servet vazgeçmeyeceklerini açıklamış adlar arasında.

Zenginler de ağlar | Eyvah annem babam tüm mirasımı yiyor...
Warren Buffet

PEKİ ÇOCUKLAR BU İŞE NE DİYOR?

Bu anne babaların çocuklarının iyi amacını ve geleceğini düşündüğüne, servet vazgeçmeme kararını da bir motivasyon olarak aldıklarına kimsenin kuşkusu yok. Ancak SKI Kulübü'nün bazı abonelerinin çocukları bu gidişattan memnun olmadıklarını net bir şekilde ortaya koydu.

“GÜMÜŞ KAŞIKLA GELİŞTİĞİNİZDE DE PLASTİĞE GEÇMEK ÇOK GÜÇ OLUYOR”

Bunlardan en sonuncusu 90'lı senelerde Türkiye'de herkesin tanıdığı bir addı: Ülkemizde "Konutumuz Hollywood'da" ismiyle öğrenilen "Beverly Hills, 90210" dizinin başrol oyuncularından Tori Spelling. Tori Spelling, söz mevzusu dizinin de imalcilerinden olan ve bir yarıyıl televizyonun devleri arasında kabul edilen Aaron Spelling'in kızıydı. Baba Spelling 2006 senesinde hayatını kaybettiğinde, Tori'ye 600 milyon dolarlık servetinin yalnızca 800 bin dolarını vazgeçtiği açıklandı. Aaron Spelling'in bu kararının artta kızının "hakimiyetsiz" olarak nitelendirdiği tüketmelerini kısıtlama emeli uyuduğu da söylendi.

Tori Spelling daha sonra mevzuyla alakalı, "Orta sınıf hayatına sıkışıp kalmış bir zengin kızı olmam benim kabahatim değil. Bolluk içinde yetiştim. Standartlarım komik denecek kadar yüksek. O hayat stiline paramız yetmiyor. Ama gümüş kaşıkla geliştiğinizde de plastiğe geçmek çok güç oluyor" diye konuştu.

BAZILARI DURUŞMALIK OLDU

Ebeveynlerinin servet vazgeçmeme kararını büyük tepkiyle karşılamış hatta duruşmalık olmuş ünlü çocukları da var. Misalin Mickey Rooney, 2014 senesinde can verdiğinde tüm servetini hayatının son günlerinde kendisine bakan üvey oğlu Mark Abner'a vazgeçti. Sekiz biyolojik çocuğundan yedisine ise hiçbir şey kalmadı. Bunun neticesinde aile o kadar büyük bir tartışmaya alevlendi ki Rooney'nin cenazesinin tasarlanması iki hafta sürdü. Bu süreçte naaşı morgda yakalandı. Rooney'nin çocukları 2015'te açtıkları davadan bıraktı.

Eş biçimde bir zamanlar "dünyanın en zengin insanı" unvanını taşıyan John Paul Getty'nin oğlu Ronald'a da 1976'da can veren babasından senede 3000 dolarlık bir harçlık dışında hiçbir şey kalmadı. Getty'nin servetinin tamamı Malibu'da bulunan J. Paul Getty Müzesi'ne bağışlandı. Mevzuyu yargıya taşıyan Ronald Getty, uzun uğraşlar ve yeislerin sonunda 10 milyon dolar, bir konut ve bir ölçü pay bonosuna kavuşabildi.

Zenginler de ağlar | Eyvah annem babam tüm mirasımı yiyor...
Bill ve Melinda French Gates bu sene başlarında boşandı

Evet dünyada böyle bir trend var ve daha ismini sayamadığımız bir hayli zenginlerle misalleri arttırmak mümkün. Zenginlerin bir kısmı “Çocuklarıma servet vazgeçmiyorum, çalışmayı bilsinler” diyor. Öteki yandan “Ben çok kasvet çektim, o rahat etsin diye düşünen ebeveynler de var.

Her istediğini kolayca satın alan, lüks içinde yaşayan bazı çocuklar, ailelerinin sahip olduğu mülk varlığına güvenerek geleceğe dair endişe dinlemeden yaşayabiliyor. Bu biçimde aileler çocuklarına makûsluk mu yapıyorlar?  Yönelttiğimiz bu suale Muayenehane Pskolog Beril Papuççuer Ceylan, “Bir nevi makûsluk hakikatinde” diye cevap veriyor.

“Her şey paradan ziyade ailenin değerleriyle alakalı. İlerde kasvet sürüklemesin, rahat etsin, bizim sürüklediğimiz kasvetleri sürüklemesin demek başka bir gidişat, nasılsa var bol bol harcasın başka bir şey. Endişe yaratmak değil belki ama dünyayı, yaşamı, insan ve fert olabilmeyi öğretebilmek çok başka bir kavrayış. Her zaman makul ve miktarlı hudutlar, fertleri özellikle çocukları daha güvende sezdirir. Her ailenin parasal kaynakları değişken, bu surattan her aile kendi parasal kaynakları güzergahında çocuklarına bu kaynakları sunmalı elbette” sözleri ile asıl ehemmiyetli olan şeyin bu kaynağın nasıl idrak edildiği ve açıklandığı ile ilgili olduğunun altını çiziyor.

Ceylan, bu değerleri ve açıklamaları sıhhatli hocanın ebeveynlerin bakış açısında, dünyayı ve parayı nasıl açıkladıklarına bağlı olduğunu, en ehemmiyetli kavramların; hudutlar, mesullükler, adalet ve değerler olduğunu söylüyor.

"Peki, çocuğu lüks içinde yetiştirmek ve servet vazgeçmek onları miskinliğe mi çekiyor?" diye sorduğumuzda ise “Çoğunlukla evet” yanıtını alıyoruz.

Ceylan,“Uyuşukluk, şımarıklık, her şeye kolay erişebilme ile yaşamdan zevk almamaya başlama, doyumsuzluk, tez bunalma, kesintisiz artan bir zevk arayışının çoğalması ve zevk-haz kavrayışının değişkenliği, üretkenliğin eksilmesi hatta yok olması ile kendini değersiz sezme, öz güven ve öz değer meseleleri gibi bir sürü tehlikeli yaşam örüntüleri ile karşı karşıya kalınabilir, Dost etrafındaki dışlanma ve metamorfozlar da mümkün olabilir” diyor.

Acaba lüks içinde yaşamaya alışan, çalışmayan, para kazanmayan ama sonunda servet alamayıp “gümüş kaşıktan plastiğe geçen” insanların yaşayacağı muhtemel psikolojik depresyonlar nelerdir?

“Varlık içinde yokluk yaşamak veya varlıktan yokluğa geçiş, psikolojik olarak her türlü kasvete yol açabilir. Herkes alıştıklarının altına düştüğü zaman, ruh hali hezimete uğrar. Hepimiz standartlarımızı koruma veyahut yükseltme gayretindeyiz bu hezimete uğramamak için” diyen Ceylan, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Aynı standartları tutma veyahut standartlara ulaşma şansına, kolay ve süratli paraya erişmek için hırsızlık, yolsuzluk, uyuşturucu, fuhuş, ait olmadıkları topluluklara katılma vb. gibi bir hayli gidişat ve tutuma girme neticeyi kasvete bağlı cinnet, intihar, bağımlılıklar, endişe bozuklukları, muhtelif sapkınlıklar, hatta koşulların şiddetine bağlı olarak psikoz gidişatlarına dahi tesadüfülebilir. Aileye dinlenen yoğun hiddet, agresiflik, dargınlık, intikam vb. duygularına bağlı ruhsal kasvetler ve tavırlar da cabası olacaktır."

Peki çocuklara ufak yaşlardan itibaren çalışmanın, üretmenin, para kazanmanın ehemmiyeti nasıl anlatılmalı?

Muayenehane Pskolog Beril Papuççuer Ceylan’ın bu mevzuda ailelere nasihatleri şunlar:

-- Çocuklar anlatılan şeylerin çoğunu dinlemez. Yaparak, görerek, tanık olarak, model alarak bilir. Ebeveynlerinin yaşamlarındaki duruşunu, vakalara bakış açısını, açıklayışını, problemleri nasıl ve ne biçimde çözdüğünü, kasvetlerle nasıl baş ettiğini gördükçe, tanık oldukça, yaşadıkça bilir. Çocuklara bunları asla anlatarak öğretemezsiniz. Aile ile beraber yaşayarak bilir.

-- Mektep çağına gelindiği andan itibaren kumbara birikim kavrayışı kazandırmak ehemmiyetli. Belli bir haftalık harçlık verilerek biriktirmesi teşvik edilmeli. Bazı istediği oyuncak vb. şeyleri kendi harçlığından alması sağlanmalı.

-- Konut içerisindeki kendi mesullük alanları dışında yapması gereken rutin misyon ve sorumluklar harici bazı vazifeler verilerek harçlığına katkı sağlanabilir. Misalin masaj yaparak, bahçedeki demirlerin bir kısmını boyamak gibi işlerden minik hasılatlar sağlayabilir.

-- Ortaokul ve lisede keşke birkaç haftalık yaz tatillerinde çalışıp para kazanabileceği reel işler sağlanabilse çok büyük katkıları olur çocuklara. Yaz kampları da bu kavramada oldukça öğretici olabiliyor.

-- Misalin, oyuncakçıya vb. girildiğinde yalnızca 1 oyuncak alabilirsin denilip buna kesinlikle sadık kalınıp meblağlı olunmalı kendi istediği ekstra bir oyuncak istediği zaman bunu harçlığınla/kendi paranla alabilirsin denilebilir. Bu aile kavrayışı olduğu zaman çocuk biliyor ve kolay geçim sağlıyor.