Zeytinde büyük hile! Karartmak için yaptıklarına inanamayacaksınız

Zeytinde büyük hile! Karartmak için yaptıklarına inanamayacaksınız

Sofraları süsleyen zeytinin üretim süreci ticari sebeplerden dolayı sağlıklı olmayan koşullarda gerçekleştiriliyor. Zeytinin özellikle karartılması için kullanılan yöntem inanılmaz.

EDREMİT Ticaret Odası Başkanı Mehmet Semerci, zeytin imalatında ticari kaygılarla sıhhatli olmayan metotlar kullanıldığını söyledi. Semerci, Zeytinin karartılması için havuzlara metal parçalar atılıyor. Acele etmesi için de kostik kullanılıyor. Sıhhatli zeytin zamanında olgunlaşmalı ve natürel olmalı diye konuştu.

Gıda sektöründe yapılan hileler insan sıhhatini tehlikeye atıyor. Bilhassa zeytinde kısa müddette bol ürün ele geçirmek için uygulanan metotlar pes dedirtiyor. Natürel yollarla 6 ay ile 1 sene arasında olgunlaşan zeytinler, 1 aydan kısa müddette sofraya kazançlıyor. Havuzlara paslı demirler atarak karartılması sağlanan zeytinin, verilen kostikle de acısı alınıyor. Yeşil zeytinin ise natürel halinde kesinlikle çizik olması gerekiyor.

Natürel siyah zeytin hazırlamanın değişik metotları olduğunu söyleyen Edremitli zeytin üreticisi ve Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Semerci, en ivedi yenebilecek vaziyete gelen zeytinin sele cinsi zeytin olduğunu söyledi. Sele zeytinin 2 ay müddette olgunlaştığını belirten Semerci, "Havuz zeytini 7 ay, çevirme zeytini de 5 ay gibi bir müddette olmakta. Ne yazık ki ticari kaygılarla bu zeytinlerin yapılışında insan sıhhati için riziko oluşturabilecek birtakım uygulamalar yapılmaktadır. Havuz zeytinine kostik atılabiliyor. Sodyum hidroksit insan sıhhatine zarar veren fakat ne yazık ki kullanılmakta. Bu uygulama bizim gıda odeksimize İspanyalı tipi yapım diye girmiş ve legal. Bu tür zeytinleri bilhassa çocuklarımıza tükettirmemeliyiz diye konuştu.

ZEYTİN TANRININ BİR LÜTFU

Yeşil zeytinin ilk vakitlerinde, siyah zeytinin de dalında karardıktan sonra yapıldığını belirten Semerci, "Bölgeye ve toprağına göre daha kahverengi de olabilir. Bunda bir mahzur yok. Lakin ticari kaygılarla, zeytinin rengini gidermek, daha çabuk siyahlaşmasını sağlamak için kimi ilkel yollar kullanılıyor. Bir manada zeytinin sahtekarca üretildiği yerler de var. Bunlar ilk önce zeytin havuzlarına metal parçalar atarak başladılar. Daha sonra ferro alaşımlarla siyah rengine dönüştürmeye başladılar. Bunları, genelde kostikli zeytinlerde kullanılıyor. Allahın bir lütfu olan zeytini, ticari kaygılarla para kazanmak yerine lekeleyemeyiz, yaralayamayız. Buna hakkımız yok, insanları zehirlemeye de hakkımız yok. Her ne kadar denetimler yapılsa da gördüklerimiz bizi dehşete düşürüyor. Para hırsı insanlardaki bir hayli duygunun önün geçmiş halde. Tüketiciler sıhhatleri için doğal zeytin seçenek etsin dedi.

1 AYDA ZEYTİN HAZIR HALE GELİYOR

Tüketicilerin sıhhatli zeytini renginin siyahlığından anladığını ancak bunun da doğru olmadığını kaydeden Edremit Ticaret Odası Başkanı Mehmet Semerci, sıhhatli zeytinin ölçülerini şöyle anlattı:

"Biraz kahverengi olsun, tam siyah olmasın. Bunlar ehemmiyetli değil. Sıhhatli zeytin tüketmek istiyorsanız yüzde yüz natürel olsun. Zamanında olsun. Bir ayda değil, altı yedi ayda, bir yıl de olsun. Bırakın renginin kapkara olmasını. Yeşil zeytinde mutlaka çizik olmalı. Çizik olmayan yeşil zeytini, natürel yollarla yapmak olanaksız. İlk mertebede yeşil zeytinin çizilerek tatlandırılması, natürel yapılacağı mananına gelir. Çizilmeyen yeşil zeytin natürel olmaz. Zira acısını verebileceği bir açıklık kalmaz zeytinin üzerinde. Siz şayet çizmeden yaparsanız, kostikle yapmış olursunuz ki, bu da her ne kadar temizlenirse bana göre sıhhatsiz ve insan vücuduna da ehemmiyetli zararlar verebileceğini düşündüğüm bir zeytin yapım şeklidir. Bizim Kazdağlarının bakıyorsunuz pembeli, pembede yeşile doğru giden, müthiş bir zeytini vardır. Biz al yanak deriz. Bunu olmaya başlayan yeşil zeytin diye düşünürüz. Muhakkak yemyeşil, çağla yeşili olmaz. Salamuradan sonra rengi bir parça değişir. Bizim tüketicilerimizin de bu şuuru kazanıp, biraz pembeye kaçan, kırmızıya doğru kaçan yeşil zeytini de çizik olduktan sonra kullanmalılar.