Zilhicce orucuna nasıl niyet edilir? Diyanet bilgisi ile oruca niyet ederken dikkat edilecekler

Zilhicce orucuna nasıl niyet edilir? Diyanet bilgisi ile oruca niyet ederken dikkat edilecekler

Zilhicce ayını oruçlu karşılamak isteyen Müslümanlar, Diyanet bilgisi ile oruca niyet ederken dikkat edilmesi gerekenlere yoğunlaştı. Dini günler takvimine göre Zilhicce ayı 11 Temmuz tarihinde…

Zilhicce ayında oruç yakalamak isteyenler bu hayırlı ayın gelmesiyle Diyanet bilgisine odaklandı. Sekizinci günü terviye, dokuzuncu günü arefe olarak bilinen Zilhicce ayı, içerisinde Kurban Bayramını da barındırıyor. Dini kaynaklara göre Zilhicce ayının ilk dokuz gününde oruç yakalamak tavsiye edilmiştir. Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde salt niyet yeterlidir.

ZİLHİCCE ORUCUNA NASIL GAYE EDİLİR?

Niyet etmek orucun koşullarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde yakalanmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Ekseni takdirde gündüz niyet caiz olmaz Kâsânî, Bedâî’, II, 85. Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde salt niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu cins oruçlara niyet edilirken, “filanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332.

Zilhicce ayı ibadetleri: Zilhicce ayının ilk günü oruç tutulur mu İşte ilk on günün faziletleriZilhicce ayı ibadetleri: Zilhicce ayının ilk günü oruç yakalanır mı? İşte ilk on günün faziletleri

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara