Zonguldak'ta arkadaşını öldürmüştü! Yeni detaylar... 'Gülerek Enes'i öldürdüm dedi'

Zonguldak'ta arkadaşını öldürmüştü! Yeni detaylar... 'Gülerek Enes'i öldürdüm dedi'

Zonguldak'ın Devrek ilçesinde, dostu Enes Merdivan'ı 19 öldürdüğü suçlamasıyla suçlanan İslam Çakmak 19, aralarında borç sorunu olduğunu söyledi. Borcuna karşılık av tüfeğini verdiğini belirten Çakmak,

Devrek ilçesine bağlı Erenler köyünde, geçen sene 27 Ağustos'ta kaybolup, hakkında arama çalışması başlatılan Enes Merdivan'ın cesedi, Nazar Kocabıyık'ın 19 itirafıyla Oğuzhan köyündeki ormanda bulundu. Vakayla alakalı başlatılan soruşturmada cinayet kuşkulusu İslam Çakmak hakkında tutma kararı çıkarıldı. Çakmak, 3 Eylül'de avukatı eşliğinde İlçe Jandarma Komutanlığı'na giderek teslim oldu. Harekâtları bitirilen Çakmak ile sevgilisi Kocabıyık, 'planlayarak öldürme ve dayanak etme' suçundan hapsedildi. Zonguldak 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen mahkemeye tutuklu maznunlar SEGBİS ile katıldı, taraf avukatları da salonda hazır bulundu.

'TÜFEĞİ ALDIM AMA NAZAR'DAN VAZGEÇERSEN'

Enes Merdivan'ın kendisinden alacağını istediğini ancak para yerine cinayette kullanılan av tüfeğini öneri ettiğini öne süren İslam Çakmak, "Enes'le beraber silahı sınamak için her zaman takıldığımız kulübeye gittik. Başkaları oturduğu için ormana doğru ilerledik. Enes, tüfeğe fişek sürdükten sonra sol kolunun altına alarak 'Tüfeği aldım ama Nazar'dan vazgeçersen' dedi. Ben yalanlayınca sağ eline aldığı bıçakla üstüme doğru sıçradı. Yumruk attım, tüfeği yere attı. Üzerime gelmeye başlayınca, ben de onu ittim. Tüfeğe yönelmiş gibi düşündüm. 'Beni vurur' fobisiyle ondan evvel tüfeği alarak, ateş ettim. Bir anda patladı. Seslendim ama yanıt vermedi. Ensesinde kan görünce, Enes'in telefonunu ve bıçağı alarak konuta gittim" dedi.

Çakmak, daha sonra vakayı sevgilisi Nazar Kocabıyık'a anlattığını, sevgilisinin "Hamileyim, teslim olma" dediğini ileri sürerek, ispatları karartmasında us verdiğini ve dayanak ettiğini iddia etti.

'GÜLEREK, ENES'İ ÖLDÜRDÜM, DEDİ'

Nazar Kocabıyık ise iddiaları reddederek, "İslam bana suç atıp, duruyor. İslam gece beni arayarak, buluşmak istedi. Buluştuktan sonra konutlarına değişik bir yoldan giderken ormanda durdu. Uysal bir davranışla gülerek 'Enes'i öldürdüm' dedi. 'Niçin yaptın' diye sorduğumda, söverek 'Asaplarımı bozdu' dedi. Ben inanmayınca hırkasında boğuşmadan kalan kesiği ve boş kovanı gösterdi. Silahıysa arınması için kardeşine verdiğini söyledi. Konutlarına vardıktan bir vakit sonra beraber hadise yerine Enes'i gömmek için gittik. Kazma ve küreği daha evvelden getirmişti. Enes'in nabzına bakmak için yanaştım fakat korkup kaçınca İslam, çukur kazmayı vazgeçip benim peşime geldi. Donanımların hepsini sobada yaktı. İslam'a gebelikle alakalı hiçbir şey söylemedim. Enes'le de aramda duygusal bir bağ veya konuşma yoktu" diye konuştu.

Duruşma kurulu, İslam Çakmak'ın kardeşi E.Ç.'nin soruşturma safhasında alınan ifadesi ile Nazar Kocabıyık'ın beyanlarının geçimli olduğunu belirtti. Kurul, Kocabıyık'ın yurt dışı yasağı ile tutuksuz suçlanmak üzere tahliyesine, ağırlaştırılmış müebbet mapus cezası ile suçlanan Çakmak'ın ise tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma, şahitlerin dinlenmesi için mahkemeyi erteledi.