Zonguldak'ta HES haritası, kırmızıya döndü

Zonguldak'ta HES haritası, kırmızıya döndü

Zonguldak'ta, son olarak 100 binde 205,85 olarak açıklanan olay oranıyla ortaya çıkan çoğalış, Hayat Konuta Sığar HES uygulamasına da yansıdı. Haritada kırmızı noktaların, geçen aya göre süratle…

Sağlık Bakanlığı'nın 14 Şubat'ta açıkladığı tehlike haritasında, Zonguldak'ta 100 binde 54,67 olan olay oranı, 100 binde 205,85'e yükseldi. Kentte 180 ile 200 arasında değişen günlük olay oranlarıyla çoğalış meyli de devam ediyor. Zonguldak Valiliği, müessese ve kuruluşlarının takviyesiyle kent genelinde teftişlerini sürdürüyor. Olay rakamlarındaki çoğalış, Sağlık Bakanlığı'nın HES uygulamasındaki tehlike haritasına da yansıdı. Haritada, geçen aya göre kırmızı noktaların çoğalışa geçtiği görüldü. Kentin bir hayli bölgesinde kırmızı bölgeler, yer almaya başladı.

Kent uysalları da olay çoğalışı sebebiyle huzursuz olduklarını belirtirken, kaidelere uyulmasını istedi. Muzaffer Köroğlu 55, gerekli olmadıkça dışarı çıkılmaması gerektiğini belirterek, "Çok makûs gidişattayız. Olay rakamı her tarafta arkasıydı. Böyle giderse gidişat korkunç. Hafta sonu dahi beceriksiz kalacak böyle giderse" dedi.

Nazlı Sekme 37 de insanların yasak olmasına karşın hafta sonu da dışarı çıktığını gözlemlediğini kaydolarak, "Herhalde hafta sonu bir tek biz konuttayız. Kapıdan baktığımda herkes dışarıda. Çift maskeyle işimiz olduğunda iniyoruz alt. Herkes bunaldı herhalde o sebeple dışarıdalar, diye kollamıyorum" diye konuştu.