Zonguldak'ta 'katil arı' alarmı! Böcekler doğaya salındı

Zonguldak'ta 'katil arı' alarmı! Böcekler doğaya salındı

Zonguldak'ta ulus arasında 'katil arı' olarak öğrenilen ve kestane ağaçlarının kurumasına neden olan gal arısına karşı Orman Bölge Müdürlüğü laboratuvarında arttırılan bin 50 adet 'torymus sinensis'…

İlk olarak 2014 senesinde Yalova ile Bursa bölgesinde görülen gal arısı, geçen sene Zonguldak ormanlarında da ortaya çıktı. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü, kestane ağaçlarının tomurcuklarına yumurta vazgeçerek çiçek açmasını yasaklayan ve zamanla ağaçları tamamen kurutan gal arısıyla çaba için çalışma başlattı. Geçen kasım ayında Gökçebey ilçesinde bulunan Orman Hasarlılarıyla Çaba Teşhis ve Tanı laboratuvarında gal arısıyla beslenen 'torymus sinensis' isimli böceğin yapımına başlandı. Laboratuvar civarında erkek ve dişi olarak arttırılan torymus sinensisler, bölge müdürlüğüne ait ormanlarda hasar gören kestane ağaçların dallarına vazgeçilecek. Vazgeçilen böcekler, yaprakları kurutan, çiçeklerin açmamasına neden olan gal arılarının yumurtalarıyla beslenecek. Çiftleştikten sonra yumurtalarını aynı yaprakların üzerine vazgeçecek torymus sinensisler sayesinde gal arılarının yumurtaları yok olacak ve ağaçların yararı çoğalacak.

Zonguldakta katil arı alarmı Böcekler doğaya salındı

ÜRETİLEN İLK TORYMUS SİNENSİSLER TABİATA VAZGEÇİLDİ

Üretilen ilk torymus sinensisler, gal arısının Zonguldak ormanlarına dağıldığı bölge olan Kilimli ilçesine bağlı Göbü köyü ormanlarına getirildi. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, biyolog ve köylülerin katılımıyla kavanozlarla getirilen böcekler, kestane ağaçlarının yapraklarına vazgeçildi. Zonguldak Valisi Mustafa Tutulmaz, kestanelere hasar veren bir asalağın natürel yolla sonlandırılmasına müteveccih bir çalışma yapıldığını ifade etti. Kestane ormanlarının bölge için ehemmiyet talep ettiğini ifade eden Vali Tutulmaz, "Bölgemiz için ehemmiyet talep eden kestane ve kestane balına negatif yansıyacak hasarlıyla alakalı gayrette ehemmiyetli bir safhaya gelindi. Bunları bugün tabiata vazgeçiyoruz. Allahın İzniyle galibiyetli oluruz. Bölgemiz kestane mahsulleriyle ekonomiye ehemmiyetli bir katkı sağlıyor. Bu asalakla çabayı kazanamazsak uzun vadede bu kıymetlerimizden uzaklaşmak gidişatında kalacağız. Allahın İzniyle bu biyolojik gayrette galibiyetli oluruz" dedi.

Zonguldakta katil arı alarmı Böcekler doğaya salındı

'BİYOLOJİK ÇALIŞMA İLE ÇABA EDİYORUZ'

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, çalışma alanlarında toplam 8 bin 953 hektar kestane ağaçları alanı bulunduğunu söyledi. Gal arısının kestane ağaçlarına hasar veren ehemmiyetli bir cins olduğunu ifade eden Bayraktaroğlu, şöyle dedi:

"Bizler buna karşı biyolojik çaba çalışması yapıyoruz. Gal arısı, yumurtalarını kestane ağaçlarının tomurcuklarına koyuyor. Dolayısıyla burada çiçek, yaprak ve meyve yaradılışına yasaklayacak biçimde tesirde bulunuyor. Buna karşı torymus sinensisler ürettik. Gal arısı, 1940 senesinde Çin'de görülüyor. 2002 senesine Avrupa'ya dağılıyor. Ülkemiz de 2014 senesinde Yalova'da görülüyor. Bölgemizde ise 2020 Mayıs ayında tespit ediliyor. Biz tespitin ardından hemen akademisyen öğretmenlerimizle beraber çalışma başlattık. Biyolojik çalışma kapsamında Gökçebey'de ki laboratuvarımızda 100 adet dişi 50 adet erkek olacak özel koloniler oluşturup onları o biçimde tabiata sayıyoruz. Bugüne kadar takribî bin 50 adet böcek ürettik. Emelimiz tabiattaki balansı gözetmek. Özellikle kestanede meyve bereketini çoğaldırmak. Kestane balı nitelikli bir bal. Bunun da nitelik bereketini çoğaldırmak ismine çalışma başlattık. Allahın İzniyle kısa müddette içerisinde de galibiyetli olacağımızı düşünüyorum"