Zor zirve

Zor zirve

4’ü Türk, 12’si İsrailli 16 dağcı Ağrı tırmanışında tipiye yakalandı.

Türkiye’nin çatısı olarak nitelendirilen Ağrı Dağı’na 18 Temmuz’da Doğubayazıt rotasını kullanarak çıkmayı kasteden 4’ü Türk, 12’si İsrailli 16 dağcı, tırmanışa 2 bin 200 metredeki Çevirme köyünden başladı.

İlk geceyi 3 bin 300 yükseltideki ana kampta geçiren dağcılar, 19 Temmuz’da 4 bin 200 metre yükseklikte kamp kurdu.

02.30’da şapka buzullarda tırmanışa geçen takım, 07.30’da 5 bin 137 metre yükseklikteki zirveye çıkış yolunda tipiye yakalandı. Görüş mesafesinin 3 metreye kadar düştüğü tırmanışta rehberler GPS makinesini kullanarak doğrultularını bulup zirveye erişti. Türk dağcılar ve rehberler, sürati saatte 80 kmye erişen ve hava sıcaklığının sıfırın altında 20 dereceye kadar düştüğü Ağrı Dağı’nın zirvesine çıkmayı muvaffak oldu.

Dağcılar, Türk rehberlerin deneyimi sayesinde de meselesiz bir biçimde indi. 20 Temmuz günü ana kampa dönen takım, burada bir gün dinlendikten sonra Doğubayazıt’a vardı.

Zor zirveSANKİ KIYAMET KOPUYORDU

3 gün süren tırmanışı negatif hava şartlarına karşın zirve yaparak taçlandırdıklarını söyleyen rehber Mustafa Tekin, Ağrı Dağı’nın en riski bölgesinin 4 bin 900 metresinde başlayan ve zirveye kadar devam eden buzullar olduğunu söyledi. Ağrı Dağı’na deneyimli rehberler eşliğinde tırmanıldığında mesele çıkmayacağını korunan ve 159’uncu zirve tırmanışını reelleştiren Tekin şöyle konuştu: “Şapka buzullar senenin 12 ayı buzla kaplıdır. Temmuz ve ağustos aylarında dahi zirvede bazen bizim gibi tipiye tutulabilirsiniz. Zirvede sanki kıyamet kopuyordu. Hava buz gibi soğuk, kar yağıyor, tipi savuruyordu. Yanımızdaki dostumuzu eforlukla görebiliyorduk. Fırtına şiddetini çoğaldırdığında ayakta dahi durmak olası değildi. Çok şükür kazasız, belasız takımı tehlikesiz şekilde evvel ana kampa daha sonra ilçe merkezine getirmeyi muvaffak olduk.”
Zor zirve